Од нацистичка ракета

Како е направена првата фотографија од Земјата снимена од вселената пред 75 години?

Пред 75 години научници лансираа ракета во вселената на чиј врв имало камера, така е направена првата фотографија од Земјата, пишува Popular Mechanics.

Всушност, тоа било нацистичка ракета, V-2, балистички проектил кој полетал на 24 октомври 1946 година, а достигнал висина од 104 километри. Камерата поставена на врвот правела фотографии на секои секунда и пол, а потоа заедно со ракетата паднала на земјата, со брзина од 547 км/час.

Сепак, човештвото ја добило првата фотографија од Земјата снимена од вселената.

„Тоа било неверојатно достигнување за 1946 година, голема вест“, изјави Мајкл Нуфeлд од одделението за историја на вселената во Националниот воздушен и вселенски музеј.

Камерата пред лансирањето била сместена во специјална челична касета за да остане недопрена и покрај падот од огромна висина. Камерата навистина преживеала иако останала без една леќа.

Кога ја погледнале фотографијата, научниците биле многу возбудени, а еуфоријата била уште поголема поради фактот дека американската војска немала ни падобрани компактибилни со ракетите од германско производство така што немало гаранција дека мисијата со камерата ќе биде успешна.

За среќа, научниците успеале да го постигнат тоа што го сакале.

Тагови
реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Вести

Зошто древните народи намерно ги деформирале своите черепи?

Read more

Чудните сигнали од Венера можеби се резултат на вулканска активност

Read more

Решена мистеријата за напредната кинеска цивилизација која исчезнала пред 4.000 години

Read more

Исланд ја гради првата подземна опсерваторија на магма во светот

Read more
 

Гик

Првиот човек на Twitter поднесе оставка

Читај повеќе

Зошто древните народи намерно ги деформирале своите черепи?

Читај повеќе

Чудните сигнали од Венера можеби се резултат на вулканска активност

Читај повеќе
  • play_arrow

Илон Маск како инспирација: Претставен iPhone од стопен дел на Tesla автомобил

Читај повеќе

Решена мистеријата за напредната кинеска цивилизација која исчезнала пред 4.000 години

Читај повеќе

Исланд ја гради првата подземна опсерваторија на магма во светот

Читај повеќе

Конечно е „уловена“ мистериозната „невидлива честичка“

Читај повеќе

Xiaomi годишно ќе произведува 300.000 електрични автомобили

Читај повеќе

Samsung прекинува со производство на Galaxy Note 20

Читај повеќе