Како Катар изгради тим за Светско „од нула“?

Кога Катар го доби правото да биде домаќин на Светското првенство во фудбал во 2022 година во 2010 година, се рангираше на 113-то место на Светската ранг листа на ФИФА, под земји како Хаити и Узбекистан, и никогаш претходно не се квалификувал за Светското првенство.

Дванаесет години подоцна, и покрај тоа што има мала популација и речиси никакво фудбалско наследство, Катар е центар на азискиот фудбал, откако го освои Азискиот куп во 2019 година, а сега е и до 50-тото место на Светското рангирање на ФИФА.

Во ова видео, HITC Sevens длабоко нурнува во тоа како Катар „од нула“ изгради фудбалски национален тим способен да се натпреварува на Светско првенство.

реклама

Фудбал

Што се случи со Месут Озил?

Read more

Дали пропадна сонот на Ибра да ја освои ЛШ?

Read more

L'Equipe: Мбапе го пропушта натпреварот на сезоната

Read more

Јуве може да остане без уште 20 бода и да испадне од лигата

Read more

Нови видеа

play_arrow

Астрономски чуда со слично име, но различна природа

Read more
play_arrow
Што се случува кога змија ќе проголта друга змија?

Што се случува кога змија ќе проголта друга змија?

Read more
play_arrow

Само британски фејлови

Read more
play_arrow

Седум фудбалери кои ги бираат парите пред сè друго

Read more
play_arrow

Што ако планетите во Сончевиот Систем излезат од своите орбити?

Read more
play_arrow

Топ 20 најдобри филмови со Робин Вилијамс

Read more
play_arrow

Комшијата што буши, некст левел

Read more
play_arrow

Што се случува во Јувентус?

Read more
play_arrow

Искрен трејлер за Star Wars спиноф серијата Andor

Read more
play_arrow

15 неверојатни животински фосили најдени досега

Read more
play_arrow

10 најголеми скандали на „Американски идол“

Read more
play_arrow

Што ќе се случи во човечкото тело ако хибернира 100 години?

Read more