Како ќе препознаете дека си имате работа со одличен љубовник?

Секс-терапевтката Трејси Кокс има богато искуство со пациенти и според нејзините сознанија, овие шест основни карактеристики го прават некого идеален љубовник.

Да почнеме по ред:

1. Посветува внимание на оралниот секс

Мажот кој избегнува да пружи орален секс на партнерката не е баш посакуван, смета Кокс. Техниката во орален секс може да се поправи, но ако мажот одбива, жената ќе биде лишена од бројни оргазми и уживања. Оралниот секс ѝ покажува на жената дека во целост ја прифаќа и дека ништо на незиното тело не му е гадливо.

2. Ги слуша секс упатствата без да се навреди

Кога имате секс со нов партнер, потребно е време за да се ускладите. Најлесен начин за тоа е преку комуникација. Со оглед на тоа дека мажите често се под притисок за дилемата лош љубовник или добар љубовник, нивното его е многу поголемо за разлика од жените. Мажот кој ќе се навреди од инструкциите кои жената ги дава како „побрзо“, „подлабоко“, „пониско“, не се материјал за добар љубовник.

Според Кокс, несигурните мажите не се волни да учат, а жената наместо да ужива во сексот ќе се концентрира да не го навреди и на крајот ќе одглуми оргазам.

3. Не се фали дека е најдобриот љубовник во светот

Мажите често имаат потреба да се докажуваат споменувајќи го богатото сексуално искуство или пак некоја техника што ја научиле. Но, таквиот однос е одбивен и арогантен и има спротивен ефект кај жените.

4. Се посветува на нејзиниот оргазам

На жените им треба повеќе време да постигнат оргазам, па непишано правило е првин жената да достигне врвно задоволство, а потоа мажот да се посвети на сопственото уживање.

5. Дава искрени комплименти

Жените ги ценат искрените комплименти, кои се едноставни и реални, без да звучат како клише од љубовен роман.

6. Не се повлекува емоционално по сексуалниот чин

По сексот, некои мажи не знаат како да се однесуваат, особено кога имаат секс со нова партнерка. Наместо да избегаат како мува без глава, подобро е да направат нешто со партнерот, како на пример да предложат некаде да јадат заедно, советува Кокс.

реклама

Google блокираше 164 опасни апликации: Веднаш избришете ги од телефонот

Read more

Запознајте го Гонсало Салгадо, телохранителот на Кристијано Роналдо

Read more

Британски специјалци тренираат за напад од вонземјани

Read more

Погледнете како руска олимписка шампионка го одбележа Водици

Read more

Љубов и секс

Најчестите причини зошто некои жени чувствуваат болка во текот на сексот

Read more

Трите најверни хороскопски знаци

Read more

Пет работи кои секоја изневерена жена треба да ги знае за љубовницата

Read more

Знаци дека партнерот е несигурен во себе и незадоволен во врската

Read more
 

Магазин

Смокви - извор на витамини и многу здравствени придобивки

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете како руска олимписка шампионка го одбележа Водици

Читај повеќе
  • play_arrow

Запознајте го Гонсало Салгадо, телохранителот на Кристијано Роналдо

Читај повеќе

Британски специјалци тренираат за напад од вонземјани

Читај повеќе
  • play_arrow

Бразилска убавица: Изабел Гулар

Читај повеќе
  • filter

Идеја за десерт: Лава колач

Читај повеќе
  • play_arrow

Научете како да играте шах за помалку од 10 минути

Читај повеќе

Зошто секое утро треба да пиете маслиново масло?

Читај повеќе
  • play_arrow

8-минутни вежби за истегнување за луѓе кои имаат седечка работа

Читај повеќе