Како правилно се чистат екраните?

Помодерните телевизори и уреди кои имаат LCD или OLED екрани бараат малку поинакво одржување од постарите модели на телевизори.

Според Џесика Ек, експерт за чистење од Американскиот институт за чистење, современите екрани го имаат истиот метод на одржување и мора да бидеме многу внимателни при изборот на средствата со кои планираме да чистиме. Исто така, стои дека уредите ги исклучуваме заради безбедност, но и затоа што подобро ќе ги видиме дамките на екранот.

Првото правило при чистење на екранот е да користите крпи од микрофибер, бидејќи поновите екрани се почувствителни. Материјалот на оваа ткаенина содржи микрофибер чиј притисок на екранот ја намалува можноста за гребнатини. Ек истакнува дека никогаш не треба да користиме крпи, марамчиња и други слични материјали.

Таа советува да ги чистите овие површини со лесни движења, за да не ги уништите пикселите, а тоа особено се однесува на аглите на уредите. Дополнително, се наведува дека крпата за чистење на уредите треба да биде исклучиво наменета за слични површини, за да не останат траги од други површини.

Кога станува збор за изборот на средства, можете да користите секакви средства наменети за чистење на екран, но не го нанесувајте директно на уредите. Нанесете го средството на крпата и потоа исчистете ги екраните. Како последен совет, стои дека треба да избегнувате чистење во круг, за да не ви се појават линии.

реклама

Откриен нов вид „екстремно агресивна“ змија

Read more

Голем неделен хороскоп од 17 до 23 јуни

Read more

3 симптоми на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

Read more

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Read more

Живот

Кои се најпопуларните имиња во светот?

Read more

Марс влезе во Бик: Промена на работа, продавање недвижнини

Read more

Голем неделен хороскоп од 17 до 23 јуни

Read more

Внимавајте: Отровната риба змеј може да се сретне во Грција, Хрватска, Црна Гора и во Албанија

Read more
 

Магазин

Кои се најпопуларните имиња во светот?

Читај повеќе

Марс влезе во Бик: Промена на работа, продавање недвижнини

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Најчудната мачка во светот: Личи на врколак и е многу интелигентна

Читај повеќе

3 симптоми на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

Читај повеќе

4 знаци на рак на дебелото црево на кои треба да внимавате

Читај повеќе

Три работи што апсолутно ви се потребни ако сакате успешна врска

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Читај повеќе

Голем неделен хороскоп од 17 до 23 јуни

Читај повеќе

Внимавајте: Отровната риба змеј може да се сретне во Грција, Хрватска, Црна Гора и во Албанија

Читај повеќе