Како правилно се чистат екраните?

Помодерните телевизори и уреди кои имаат LCD или OLED екрани бараат малку поинакво одржување од постарите модели на телевизори.

Според Џесика Ек, експерт за чистење од Американскиот институт за чистење, современите екрани го имаат истиот метод на одржување и мора да бидеме многу внимателни при изборот на средствата со кои планираме да чистиме. Исто така, стои дека уредите ги исклучуваме заради безбедност, но и затоа што подобро ќе ги видиме дамките на екранот.

Првото правило при чистење на екранот е да користите крпи од микрофибер, бидејќи поновите екрани се почувствителни. Материјалот на оваа ткаенина содржи микрофибер чиј притисок на екранот ја намалува можноста за гребнатини. Ек истакнува дека никогаш не треба да користиме крпи, марамчиња и други слични материјали.

Таа советува да ги чистите овие површини со лесни движења, за да не ги уништите пикселите, а тоа особено се однесува на аглите на уредите. Дополнително, се наведува дека крпата за чистење на уредите треба да биде исклучиво наменета за слични површини, за да не останат траги од други површини.

Кога станува збор за изборот на средства, можете да користите секакви средства наменети за чистење на екран, но не го нанесувајте директно на уредите. Нанесете го средството на крпата и потоа исчистете ги екраните. Како последен совет, стои дека треба да избегнувате чистење во круг, за да не ви се појават линии.

реклама

Што треба да правите секој ден за да го стопите салото на стомакот?

Read more

Бектеши објави кои маркети се затворени оти не ги намалиле цените

Read more

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Живот

Реченици кои токсичните родители најчесто им ги кажуваат на нивните деца

Read more

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

4 совети како детето полесно да се одвикне од цуцла

Read more

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Read more
 

Магазин

Полжавчиња со афион и цимет - одлични се со шолја кафе, чај или млеко

Читај повеќе
  • play_arrow

Силна бура создаде застрашувачка глетка на небото во Оклахома - како да пукнала нуклеарна бомба

Читај повеќе

Примала плата од 16 фирми, а не работела ниту еден ден: Филмската приказна ќе заврши на суд во Кина

Читај повеќе

10 прашања што откриваат каков е навистина вашиот сексуален живот

Читај повеќе

Зошто велосипедот треба да стане вашето редовно превозно средство?

Читај повеќе
  • play_arrow

92-годишен дедо нокаутираше двајца насилници среде улица

Читај повеќе

Koja е најдобрата положба за спиење кога имате настинка или грип?

Читај повеќе
  • play_arrow

Земи си мачка, да ти биде забавно дома

Читај повеќе
  • play_arrow

Корејски специјалитет: Месо потпечено со павлака и јајца

Читај повеќе