Како пржената риба да биде крцкава и вкусна, а да не впие масло?

Вистинските готвачи никогаш не ставаат риба во брашно, туку во една друга намирница. Еден трик ќе ви помогне да ја направите рибата покрцкава, повкусна, а да не впие ниту капка масло.

Тоа е состојка која ќе ја користите како замена аа брашното, а која повеќето ја имаат во кујната - густин. Густинот, или пченкарниот скроб, ќе создадат заштитна обвивка околу рибата, ќе биде крцкава и нема да може да впие премногу масло и да биде мрсна.

Потребни состојки:

  • 1 кг риба по избор (погодна е и морска и речна)
  • 200 гр густин
  • 3 лажички сол
  • 1 лажичка бибер
  • 1 лажичка лук во прав
  • други зачини по ваш избор
  • масло за пржење

Подготовка:

Исечете ја рибата на парчиња, посолете ја како и обично и оставете ја во фрижидер. Ова најдобро се прави еден ден претходно, но може да се направи и неколку часа пред пржење.

Ставете го густинот во сад, додадете една кафена лажичка сол, а потоа бибер, лук и други зачини по избор. Сè добро соединете.

Во длабок сад сипете го маслото, поголема количина за да „плива“ рибата во него, па добро загрејте го.

Извадете ја рибата од фрижидер, па секое парче убаво извалкајте го во смеса со густин и спуштете ја во врелото масло. По потреба неколку пати превртете ја рибата, за да се испржи рамномерно од сите страни.

реклама

Октоберфест: Пивото никогаш поскапо, посетители значително помалку

Read more

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од јануари

Read more

Победа над Бугарија не е само за гордост: Како зависат ЕУРО 2024 квалификациите?

Read more

Која е Џорџа Мелони, првата жена премиер на Италија?

Read more

Рецепти

Вкусна зимница: Џем од сливи со рум

Read more

Штедливо и вкусно: Пица од стар леб

Read more

Идеја за ручек: Пилешки ролни со сланина

Read more

Несекојдневни и вкусни: Мафини со морков и ананас

Read more
 

Магазин

Продолжен работниот век на жените во Швајцарија, ќе се пензионираат на 65 години

Читај повеќе

Вкусна зимница: Џем од сливи со рум

Читај повеќе

Меган Маркл опишана како нарцисоиден социопат во новата книга за кралското семејство

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои се најдобри лажговци и манипулатори

Читај повеќе

Кои грешки ги правиме додека пиеме чај, а не сме ни свесни за тоа?

Читај повеќе

Направи сам: Домашно средство против комарци и муви

Читај повеќе

Четири основни причини зошто многумина глумат оргазам

Читај повеќе

Штедливо и вкусно: Пица од стар леб

Читај повеќе

Научно докажано: Ако јадете ореви ќе живеете подолго

Читај повеќе