Како се одредува кога Рамазан почнува и завршува?

Со векови појавата на новата полумесечина го означува почетокот на Рамазан - но не сите во светот ја забележуваат во исто време.

Полна месечина над Сината џамија во Истанбул, Турција

Рамазан, деветтиот месец од исламскиот календар, е свето време на пост, молитва и размислување за 1,9 милијарди муслимани кои празнуваат низ целиот свет. Но, ако прашате кој било муслиман кога започнува или завршува најсветиот месец, може да ве остави со повеќе прашања отколку одговори.

Што е исламскиот месечев календар?

За разлика од сончевиот грегоријански календар, исламскиот календар за „месечева видливост“ се состои од 12 месечеви месеци во една година од 354 или 355 денови. Ова ја прави исламската година околу 11 дена пократка од сончевата грегоријанска календарска година. Како резултат на тоа, исламските месеци се менуваат низ годишните времиња со текот на времето.

Секој месец е обележан со „раѓање“ или гледање на нова полумесечина. Бројни хадиси (изреки и учења на пророкот Мухамед) опишуваат зошто положбата и видливоста на Месечината се клучни за одредување на критичните денови во исламскиот календар. Како резултат на тоа, муслиманите често се потпираат на локалните комитети за набљудување на месечината, како што е Друштвото на нова полумесечина со седиште во Обединетото Кралство или верските власти, за да го објават почетокот на Рамазан и други значајни датуми.

Како се одредува првиот ден од Рамазан?

На Месечината ѝ се потребни 29,5 денови за да го заврши месечевиот циклус. Бидејќи месецот не може да има половина ден, некои исламски месеци ќе имаат 29, додека други ќе имаат 30 денови. На 29-тиот ден од секој циклус, астрономите и набљудувачите ширум светот го пребаруваат небото. Тенкиот дел од растечката полумесечина треба да се појави за време на самракот, во близина на хоризонтот, во рок од 20 или 30 минути од зајдисонцето. Ако се гледа, следниот ден означува почеток на нов месец. Ако месечината не е видлива поради лошо време или на друга причина, следниот ден се подразбира како 30-ти ден во месецот, а новиот месец започнува наредниот ден.

Додека астрономските пресметки можат да ја одредат точната позиција на Месечината, вклучувајќи го и времето на месечевата врска - за време на младата месечина кога Земјата, Месечината и Сонцето се порамнети - тие директно не се однесуваат на видливоста на полумесечината од Земјата. Тука стапува на сила традиционалниот метод на гледање на Месечината, бидејќи вклучува вистинско набљудување на полумесечината од поединци со голо око.

Како науката ги промени практиките на Рамазан?

Како што еволуираа современата наука и астрономијата, астрономите препознаа дека различни атмосферски фактори, вклучувајќи турбуленции во воздухот, влажноста, прашината и загадувањето влијаат на видливоста на Месечината. Првично, на овој предизвик му се пристапуваше геометриски, при што Вавилонците предложиле дека полумесечината ќе биде видлива ако аголот помеѓу Месечината и Сонцето надмине 12 степени. Подоцна, астрономите ја вклучиле физиката во нивното разбирање, признавајќи дека контрастот помеѓу осветленоста на Месечината и небото во позадина исто така игра улога во видливоста.

Во овој период, малезискиот астроном Мохамад Илјас го воведе концептот на Месечева линија за датум, сугерирајќи дека додека еден дел од светот може да ја набљудува полумесечината и да започне нов месец, друг дел можеби нема, што ќе резултира со еднодневно одложување. И покрај напредокот во пресметките и теориите, предвидливоста на видливоста на Месечината останува неостварлива, што го прави речиси невозможно да се предвиди дали Месечината ќе биде видлива од која било локација.

„Одредувањето на времето е колективна активност“, вели Имад Ахмед, директор на Друштвото нова полумесечина. „Исламски, треба да излезете и да ја видите Месечината во вашата локација“, сепак, многу муслимани го користат комитетот за набљудување на месечината во Саудиска Арабија на Врховниот суд за да го објават официјалниот датум на Рамазан.

Тагови
реклама

Вучиќ: Вечерва ставив крај на кариерата

Read more

Како правилно се чисти чергичето пред врата?

Read more

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Земјотрес рано утринава ја погоди Грција

Read more

Вести

Стигнаа нови емотикони: уморно смајли, харфа, лопата...

Read more

Ray-Ban Meta очилата можат да прикачуваат фотографии директно на Instagram

Read more

Кина ќе претвора кујнски отпад во гориво за бродови

Read more

Како воздушните турбуленции создаваат опасност на небото?

Read more
 

Гик

Познати спецификациите на смартфоните Honor 200 и Honor 200 Pro

Читај повеќе
  • filter

Poco F6 и F6 Pro се појавија на пазарот

Читај повеќе

Стигнаа нови емотикони: уморно смајли, харфа, лопата...

Читај повеќе

Дали веројатноста доаѓа од квантната физика?

Читај повеќе

Ray-Ban Meta очилата можат да прикачуваат фотографии директно на Instagram

Читај повеќе
  • play_arrow

Новиот лаптоп на Microsoft разговара со корисникот и е 58% побрз од MacBook Air

Читај повеќе

Кина ќе претвора кујнски отпад во гориво за бродови

Читај повеќе

Како воздушните турбуленции создаваат опасност на небото?

Читај повеќе
  • play_arrow

Игрицата The Precinct е како GTA, но играчите имаат улога на полицајци

Читај повеќе