Рамазан

Како се одредува кога Рамазан почнува и завршува?

Со векови појавата на новата полумесечина го означува почетокот на Рамазан - но не сите во светот ја забележуваат во исто време.
Read more

Зошто Рамазан е најсветиот месец во исламската култура?

За време на Рамазан муслиманите имаат за цел духовно да пораснат и да изградат посилна врска со Бог.
Read more

Рамазан: Потекло, обичаи и неговите пет столбови

Посебноста на светиот месец во календарот на исламската вера датира од древниот арапски свет, а постојат пет основни насоки кои го карактеризираат овој верски празник.
Read more

Денеска со зајдисонце за муслиманите започнува месецот Рамазан

Денеска со зајдисонце за муслиманите започнува месецот Рамазан, при што се поттикнуваат добри дела, молитви и читање Куран чие објавување започна токму во месецот Рамазан пред повеќе од 1.400 години.
Read more
play_arrow

Франкфурт е првиот германски град што ги украси улиците за Рамазан

Франкфурт стана првиот германски град кој ги украси своите улици за Рамазан, а неговиот пример го следи Келн.
Read more

Тренерот на Нант изоставил играч оти постел за Рамазан

Тренерот на Нант, Антоан Комбуаре, одлучи да го изостави Жауен Хаџам за натпреварот против Рамс, бидејќи алжирскиот репрезентативец не сакал да го прекине рамазанскиот пост на денот на натпреварот.
Read more
play_arrow

Почнува Рамазанскиот пост

Верниците од исламска вероисповед рано изутринава го почнаа рамазанскиот пост, што трае 30 дена и завршува на 20 април. За време на постот верниците од изгрејсонце до зајдисонце се воздржуваат од јадење и пиење.
Read more
play_arrow
filter

Лондон за прв пат украсен за Рамазан

Градоначалникот на Лондон Садик Кан го вклучи првото рамазанско осветлување во Лондон, во самиот центар на градот на Piccadilly Circus.
Read more

Лекарите препорачуваат дијабетичарите да не постат за време на Рамазан

Рамазан, периодот во кој муслиманските верници постат од изгрејсонце до зајдисонце, започна на 2 април. Што значи ова за дијабетичарите кои треба да го држат шеќерот во крвта под контрола?
Read more
реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more