Како семките од сончоглед може да ви помогнат за слабеење?

А.С.
/ 01.04.2024 / 19:41

Семките од сончоглед се популарна храна, која обично се јаде како ужина или како додаток на други јадења, а исто така може да ви помогнат во вашите планови за слабеење.

Тие се нутритивна сила преполна со протеини, здрави масти, влакна и разни витамини и минерали. Меѓутоа, бидејќи се богати со масти и калории, можеби се прашувате дали семките од сончоглед се добар избор за слабеење.

Поради високата содржина на масти, семките од сончоглед се калорични. Сепак, типот на маснотии што се наоѓа во семките од сончоглед - имено незаситените масти - може да биде многу корисен за вашето срце, според Healthline.

Истражувањата сугерираат замена на заситените масти во вашата исхрана со незаситени масти за да се намали лошиот холестерол во крвта и да се намали ризикот од срцеви заболувања.

Иако недостигаат истражувања за семките од сончоглед и губење на тежината, хранливите материи во овие семки може да помогнат во губењето на тежината со зголемување на ситоста, зачувување на мускулната маса и помагање да се држите до вашиот план за слабеење подолго.

Ве одржуваат сити - Јадењето грицки помага да се намали гладот ​​и може да се спречи прејадување во следните оброци. Иако семките од сончоглед не се конкретно проучувани, истражувањата сугерираат дека слични закуски - како јаткастите плодови - промовираат ситост и не доведуваат до прекумерна потрошувачка на подоцнежните оброци. Дополнително, се покажа дека главните хранливи материи во семките од сончоглед - мастите, протеините и влакната се особено заситувачки.

Може да ви помогнат да ги одржите мускулите - Истражувањата покажаа дека луѓето со поголем процент на мускули согоруваат повеќе калории - дури и додека се одмараат. Кога следите диета ограничена со калории, студиите покажаа дека повеќе од 35 проценти од губењето на тежината може да дојде од мускулите.

Со цел да се ограничи губењето на мускулите, многу студии сугерираат конзумирање на соодветни количини на протеини, заедно со изведување вежби со отпор. Бидејќи излупените семки од сончоглед содржат околу 2 грама протеини по лажица, тие се одличен начин да ја зголемите содржината на протеини во вашите закуски и оброци.

На пример, можете да ги потопите парчињата јаболка во путер од сончогледово семе или да посипете со лупено семки од сончоглед на салата како вкусен извор на додаден протеин.

Може да ви помогнат да се придржувате до вашиот план за исхрана - На крајот на краиштата, успешен план за слабеење е оној на кој можете да се придржувате.

Влакна - како оние во семките од сончоглед - може да помогнат. Експертите препорачуваат жените да консумираат 25 грама влакна дневно, додека мажите треба да консумираат 38 грама на ден.

Во една шестмесечна студија во која беа вклучени 345 луѓе на диета со строго ограничување на калориите, оние кои консумирале препорачана дневна доза на влакна имале поголема веројатност да се придржуваат до планот за исхрана. Освен тоа, учесниците кои го зголемиле внесот на влакна најмногу изгубиле повеќе килограми. Во просек, секое зголемување од 3,7 грама во дневниот внес на влакна беше поврзано со дополнителни 1,4 килограми губење на тежината.

Со други зборови, ако уживате во семките од сончоглед, нивното јадење може да ви помогне да се придржувате до исхраната на долг рок.

Тагови
реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Фит

Промени во исхраната со кои ќе ослабете до лето

Read more

Најдоброто време од денот за вежбање: Го намалува ризикот од рана смрт за 61%

Read more

Зошто е поважно да одржувате кондиција, отколку да слабеете?

Read more

Колку јаглехидрати треба да консумирате дневно ако сакате да изгубите тежина?

Read more
 

Магазин

Хороскопски знаци кои не се љубоморни: имаат целосна доверба

Читај повеќе

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Читај повеќе

Најшармантните хороскопски знаци: Носат неодолива енергија

Читај повеќе

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Читај повеќе

Зошто не треба да се спие со отворени завеси?

Читај повеќе

Викенд хороскоп од 12 до 14 април за секој знак од зодијакот

Читај повеќе

Промени во исхраната со кои ќе ослабете до лето

Читај повеќе

Дали секс двапати во една вечер ги зголемува шансите за забременување?

Читај повеќе
  • play_arrow

Господ ми даде сила, ја фатив за уши и успеав да ја турнам, раскажува сточарот кој беше нападнат од мечка

Читај повеќе