Како сирените ги загубиле крилјата и добиле рибини опашки?

Според хеленската митологија, сирените биле хибридни суштества со птичјо тело и женско лице кои ги мамеле морнарите со своите хипнотички песни, водејќи ги до нивната фатална дестинација.

Одисеј и сирените

Сликата која ја имаме денес за сирените - половина жена, половина риба - е далеку од нивната оригинална форма. Според некои верзии, првобитниот изглед на овие митолошки суштества е последица на казната што ја добиле затоа што не ја заштитиле Персефона од Ад, богот на подземјето.

Патувањето на Одисеј и виртуозот Орфеј

Првото пишано дело во кое се спомнуваат сирените е Хомеровата „Одисеја“. Во XII пеење Одисеј се соочува со мистериозните сирени на пат кон дома по Тројанската војна, ставајќи парчиња восок во неговите и ушите на неговите придружници за да не можат да ја слушнат нивната песна. Врзан за јарболот, им наредил да не го пуштат ако подлегне на магијата на сирените.

Убавата и перфидна нивна песна му ветувала на Одисеј слава и знаење, а тој, занесен од нивниот шармантен глас и музика, ја молел својата посада да го пушти. Тие го одбиле, согласно наредбата. Поради игнорирањето го загубиле својот дар, по што допливале до дното на морето. Благодарение на неговата генијална стратегија, Одисеј преживеал и успеал да го продолжи своето патување до својата сакана Итака.

Друга позната средба со овие легендарни суштества е онаа на Орфеј, кој со својата лира се борел против песната на сирените, совладувајќи ја. Самиот Орфеј ја раскажува оваа авантура во „Orphic Argonautica“, песна на анонимен автор за експедицијата на Аргонаутите во потрага по златното руно и победата над сирените кои потоа се претвориле во карпи.

Киднапирањето на Персефона и други митови

Според овој старогрчки мит, младата Персефона - ќерка на Ѕевс и Деметра - собирала цвеќиња со нимфите кога ја киднапирал Ад. Богот на подземјето се појавил од земјата, носејќи ја невината девојка во царството на мртвите. Бесна на нимфите, нејзината мајка Деметра ги претворила во сирени.

Некои верзии на митот велат дека самите нимфи ​​побарале од Ѕевс да им даде крилја, за да можат да го бркаат Ад и да ја спасат Персефона.

Друга легенда открива дека по нивната метаморфоза, сирените ги предизвикале музите на натпревар. По поразот, навредените музи им ја искубале косата и се крунисале со пленот.

Исто така, вреди да се напомене дека, според хеленскиот поет Хесиод, тие живееле на карпестиот остров Антемоес и таму го чекале својот плен да го изедат.

Рибина опашка?

Не е познато што ја предизвикало трансформацијата, но сè укажува на тоа дека нивните тела се претвориле во риби поради поврзаноста со морето. Првото спомнување на сирени со рибини опашки се наоѓа во англо-латински ракопис кој датира од крајот на VII или почетокот на VIII век. Од главата до папокот темните фигури имале женско тело, од папокот надолу имале долга опашка со крлушки, идентична на риба.

Еволуцијата на овие митолошки суштества варирала низ вековите. Сепак, древните сирени најверојатно биле поврзани со другиот свет - фигури кои ги пренесувале душите на мртвите во студениот и мрачен Ад.

Тагови
реклама

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Read more

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Вести

Ханибал е пред порти: 10 факти што треба да ги знаете за Картагина

Read more

Вид мравки можат да намирисаат тумор во примерок од урина

Read more

НАСА тестира нов мотор, 4 пати побрзо ќе се патува до Марс

Read more

Како сирените ги загубиле крилјата и добиле рибини опашки?

Read more
 

Гик

Новите екрани на допир ќе ги направат лаптопите уште потенки

Читај повеќе

Пристигнува Coca-Cola смартфон

Читај повеќе
  • filter

Ханибал е пред порти: 10 факти што треба да ги знаете за Картагина

Читај повеќе

Viber го растовари почетниот екран

Читај повеќе

Вид мравки можат да намирисаат тумор во примерок од урина

Читај повеќе
  • play_arrow

15 неверојатни животински фосили најдени досега

Читај повеќе

Apple го објави iOS 16.3: Голем фокус на безбедноста

Читај повеќе

НАСА тестира нов мотор, 4 пати побрзо ќе се патува до Марс

Читај повеќе

Како сирените ги загубиле крилјата и добиле рибини опашки?

Читај повеќе