Како со вежбање да го намалите холестеролот?

А.С.
/ 12.05.2022 / 14:26

Високиот холестерол може да нè стави во поголем ризик од развој на кардиоваскуларни болести.

Според клиниката Мајо, вишокот холестерол може да создаде масни наслаги во артериите, нарушувајќи го природниот проток на крв. Ако масните наслаги се згрутчуваат, може да доживеете мозочен удар или срцев удар.

Иако високиот холестерол може генетски да се одреди, многу луѓе го развиваат како резултат на лошиот начин на живот. Нездравата исхрана е голем фактор, заедно со прекумерната тежина.

Некои медицински состојби може да предизвикаат висок холестерол, вклучувајќи лупус, хипотироидизам, ХИВ/СИДА, хронично заболување на бубрезите и дијабетес, според клиниката Мајо. Изненадувачки, одредени лекови кои се земаат за висок крвен притисок, рак, неправилно чукање на срцето, па дури и акни, може негативно да влијаат на нивото на холестерол.

Следете го нивото на холестерол

Др. Мајк Бол вели дека нема предупредувачки знаци за висок холестерол.

„Единствениот начин да откриете дали имате висок холестерол е да направите тестови на крвта“, изјави тој за Eat This.

Возрасните постари од 20 години треба да го мерат холестеролот на секои четири до шест години, вели Американското здружение за срце.

Зголемете ги активностите како што се брзо одење, трчање или возење велосипед

Аеробните вежби се препорачуваат за намалување на холестеролот и намалување на ризикот од срцеви заболувања. Тие може да вклучуваат брзо одење, трчање, возење велосипед и пливање.

Тренингот со отпор и јогата се исто така клучни

Др. Бол вели дека многумина се изненадени кога дознале дека тренинзите со отпор или кревањето тегови исто така имаат позитивен ефект врз нивото на холестерол.

„И јогата помага. Истражувањата покажуваат дека практикувањето јога може да го намали LDL, кој е општо познат како лош холестерол“, вели докторот.

Општата препорака е да се вклучите во физичка активност со умерен интензитет 150 минути неделно или 75 минути ако правите активности со висок интензитет.

Покрај препораките за вежбање, здрава исхрана, престанок со пушење, намалување на стресот и ограничување на консумирањето алкохол се исто така корисни за намалување на нивото на холестерол.

Тагови
реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

По разделбата со Лиса Бонет, Џејсон Момоа во врска со 10 години помлада колешка

Read more

Фит

Проверете колку сте флексибилни: 35 минути јога за целото тело

Read more

Што ќе се случи со телото ако една недела тренирате како Кристијано Роналдо?

Read more

Како без масни наслаги: 15–минутни вежби за совршена линија

Read more

Кога може да почнете со вежбање по породувањето?

Read more
 

Магазин

Седум прашања што треба да си ги поставувате пред роденденот

Читај повеќе

Помалку познати рани знаци на бременост

Читај повеќе

Љубов предодредена во ѕвездите: Совршената хороскопска двојка

Читај повеќе

Сурутката ги чисти црниот дроб и цревата, но која е подобра – кравја или козја?

Читај повеќе

Дали начинот на кој седите може да ви го продолжи животот?

Читај повеќе

Како да ги намалите сметките за струја?

Читај повеќе

Добро Ми Стои кај Претседателот

Читај повеќе

Зошто со годините потешко го поднесуваме мамурлакот?

Читај повеќе

Како најлесно да го исчистите златниот накит?

Читај повеќе