Како телото ви сигнализира дека не се движите доволно?

А.С.
/ 17.06.2024 / 14:44

Без разлика дали работите од дома или во канцеларија, ако седите цел ден на работа, вашето тело може да ги пропушти клучните движења и придобивките што тие ги носат.

Ако е така, проверете дали вашето тело се обидува да ви каже дека му треба повеќе движење.

Докторката по физикална терапија Лиза Н.Фолден ги издвои најчестите знаци кои укажуваат дека не се движиме доволно во текот на денот.

Запек

„Кога имате запек, тоа е јасен показател дека или не внесувате доволно влакна и вода, или не се движите доволно. Лежењето или седењето повеќето денови е ‘одличен’ начин да ги спречите вашите црева да работат“, вели Фолден.

За да избегнете запек, треба редовно да се движите. Прошетајте за време на паузата за ручек или обидете се да станете и да се истегнете неколку пати во текот на денот. Телото и цревата ќе ви бидат благодарни, пренесува Eating Well.

Мускулна напнатост

Мускулите се како гумени ленти. Колку повеќе ги истегнувате и придвижувате, толку стануваат пофлексибилни. Кога ќе престанете да се движите, тие се вкочануваат или затегнуваат. Во основа, тие стануваат пократки. Кога тоа ќе се случи, можете да размислите за секојдневието движењата се понепријатни и предизвикувачки.

Ако ви е непријатно да правите секојдневни движења, како подигање работи од подот, време е да го додадете истегнувањето во вашата рутина. Фолден препорачува да одвоите време три пати неделно за да се истегнете квалитетно.

Вкочанети зглобови

Зглобовите содржат лубрикант наречен синовијална течност. Таа течност им помага на зглобовите да се движат непречено без болка. Кога сте малку подвижни и не вежбате често, производството на таа течност почнува да се забавува и вашите зглобови го чувствуваат тоа.

Додавањето малку пешачење во вашата рутина и редовната хидратација ќе помогнат синовијалната течност да тече повторно.

Брзо се заморувате

Ако забележите дека брзо се заморувате додека се качувате по скали или пешачите, тоа е знак дека би можеле да имате повеќе корист од кардио во секојдневниот живот, пренесува Eating Well.

Ова се случува затоа што вашите бели дробови и срце повеќе не се навикнати да работат. Доколку седите многу во текот на денот, се препорачува во слободно време да трчате или да пешачите по угорница. Одржувањето на телото активно и фит е најдобриот лек за уморно срце и бели дробови.

Тажни сте или нерасположени

Недостатокот на физичка активност може да биде една од причините зошто чувствувате дека вашето расположение се влошува.

„Редовната физичка активност предизвикува вашето тело да произведува повеќе ‘хормони на среќа’ познати и како ендорфини“, тврди д-р Фолден.

Покрај многу други ефекти, ендорфините предизвикуваат многу позитивно чувство во телото што генерално ве прави посреќни и порелаксирани. Затоа е важно да се движите што повеќе за да бидете добро расположени.

реклама

Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Read more

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Read more

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Read more

Фит

Што треба да јадете еден до три часа пред тренинг?

Read more

Четири намирници за порамен стомак

Read more

Што ви се случува во телото кога вежбате?

Read more

6 лоши навики поради кои предвреме стареете

Read more
 

Магазин

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Читај повеќе

Полната Месечина на 21 јули носи турбуленции: Кој хороскопски знак ќе „пукне“?

Читај повеќе

Жените кои работат во ноќни смени се изложени на поголем ризик од канцер

Читај повеќе

Дали родителскиот инстинкт кај човекот е вроден?

Читај повеќе

Кардиолог објасни како телото страда при екстремни жештини

Читај повеќе
  • play_arrow

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Читај повеќе

Редовниот секс го подобрува помнењето

Читај повеќе

Како да ги избегнете штетните последици од користењето клима-уред?

Читај повеќе

Лекови кои предизвикуваат алергиска реакција кога сте изложени на сонце

Читај повеќе