Како Tesla ја тестира безбедноста на своите автомобили?

Американскиот производител на електрични автомобили Tesla ја откри својата лабораторија за тестирање на безбедноста на возилата.

Crash Lab на Tesla се наоѓа во седиштето на компанијата во Фремонт, Калифорнија, а таму се развиваа безбедносните системи за Model 3 кои се водечки во својот сегмент.

Model 3 доби неколку признанија за безбедноста, како максимални 5 ѕвездички во сите категории и најниска веројатност за повреда во историјата на тестирањето NHTSA, како и 5 ѕвездички од EuroNCAP.

За да покаже колку инженерска работа се вложува во остварување на безбедносните стандарди, Tesla објави видео во кое дава увид во својата лабораторија.

реклама

Авто-мото

Нов проект: CityHawk, електричен летачки автомобил

Read more

Како звучи холандскиот 2G суперспортски D8 GTO JD70?

Read more

Гаража од соништата

Read more

Suzuki Jimny VS Dacia Duster: Кој е побрз на опасен терен?

Read more

Нови видеа

play_arrow

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Read more
play_arrow

Огромен скелет од Т-Рекс се продава на аукција

Read more
play_arrow

Топ 10 најдобри сцени од „Stranger Things“

Read more
play_arrow

Кози ѝ пркосат на гравитацијата качувајќи се по брана

Read more
play_arrow

Фитнес експерт до почетници во вежбањето: Учете од моите грешки

Read more
play_arrow

Ова се десетте најпаметни трансфери направени летово

Read more
play_arrow

Како апокалипсите му го поплочија патот на човештвото?

Read more
play_arrow

Која е најдобрата тактика да се победи Ливерпул?

Read more
play_arrow

Топ 10 европски градови кои треба да ги посетите кога ќе се отворат границите

Read more
play_arrow

За сите обожаватели на Хари Потер - пристигнува новата игра „Hogwarts Legacy“

Read more
play_arrow

Како да го избришете вашиот YouTube канал?

Read more
play_arrow

Седум шокантни пресврти во видеоигри што ја сменија франшизата

Read more