Како за 90 секунди се евакуирани речиси 400 патници од запалениот авион во Токио?

Макфакс
/ 03.01.2024 / 08:59

Сите 379 патници и членови на екипажот од авионот на Japan Airlines, кој се запали на аеродромот во Токио по падот, се евакуирани.

Тие биле евакуирани за само 90 секунди пред пламенот да го зафати трупот на авионот, соопшти противпожарната служба.

Иако драматичните снимки покажуваат како авионот се движи по пистата зафатен од пламен, сите во авионот се безбедно евакуирани.

За време на евакуацијата, која траела само 90 секунди, патниците и членовите на екипажот користеле воздушни лизгалки кои се користат во итни случаи.

Во авионот Airbus A350-900 имало вкупно 379 лица.

URL

Инцидентот се случи на аеродромот „Ханеда“ кога патничкиот авион при слетување се судрил со авион на јапонската крајбрежна стража.

При судирот загинаа пет членови на екипажот на авионот на крајбрежната стража, кои биле на пат да достават помош за настраданите од разорниот земјотрес, а преживеал само пилотот, јавуваат јапонските медиуми.

Remote video URL
реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

По 14 години изградба Путин го отвори автопатот меѓу Москва и Санкт Петербург

Read more

Свет

Дали Мелони ќе ѝ забие нож во грб на Урсула фон дер Лајен?

Read more

Бајден го откри условот за повлекување од претседателската трка

Read more

Нетанјаху тврди дека Хамас уништил поголем план на Иран: Едноставно пукаа пред време

Read more

По 14 години изградба Путин го отвори автопатот меѓу Москва и Санкт Петербург

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Пожарникарите и цивилите заробени на Огражден се евакуираат со словенечки хеликоптер

Читај повеќе

30-дневен притвор за осомничениот за убиството на војникот во Македонски Брод

Читај повеќе

Повторно отворен граничниот премин „Богородица“

Читај повеќе

Дали Мелони ќе ѝ забие нож во грб на Урсула фон дер Лајен?

Читај повеќе

Граничниот премин „Богородица“ сè уште затворен, возилата се пренасочуваат кон Дојран

Читај повеќе

Грција воведува кризен данок за производителите на струја

Читај повеќе

Украинец фотографирал Македонка низ прозорец во Пула

Читај повеќе

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Читај повеќе

Цената на златото е највисока во историјата

Читај повеќе