Каков совет би им дал гинеколог на паровите кои се мачат со неплодност?

Како да се справите со стерилитетот, кој сè почесто ги погодува и мажите, и жените?

Сè повеќе парови имаат проблеми со зачнувањето, а стерилитетот подеднакво ги погодува и мажите, и жените, иако се чини дека за мажите помалку се зборува. Дали проблемот се крие во гените или во нездравиот начин на живот? И што треба да се направи за и двајцата да добијат потомство?

Гинекологот Александар Љубиќ дава одговори за овој сè поприсутен здравствен проблем кај паровите.

„Според статистичките податоци, нивото на причините за стерилитет и кај мажите и кај жените е исто“, објасни докторот. А кога е вистинскиот момент парот да побара стручна помош, објасни дека тоа зависи од еден фактор.

„Тоа секако зависи од возраста на парот, додека периодот на незаштитен однос кој не доведува до бременост се разликува од возраста на жената“, вели докторот.

Колку е постар парот или жената е над 40 години, толку се помали шансите за природно зачнување.

„Целата наша средина и начин на живот влијае на можноста за бременост, но и голем број различни фактори имаат улога во тоа, како што се гените, хормоналните пореметувања, загадената средина, пушењето, исхраната, стресот... Со природното зачнување, многу е важен психолошкиот момент, паровите да имаат поддршка на почетокот и желба да не се откажуваат“, објасни тој.

Неодамна, сè повеќе се развиваат нови техники за биолошка генска терапија кои помагаат во дијагнозата и поддршката на вештачкото оплодување јајце-клетки.

Конечно, лекарот ги советува паровите навреме да размислуваат за потомството, да се трудат да живеат што е можно поздраво, додека жените однапред да размислуваат за здрав начин на живот.

Тагови
реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Read more

Здравје

Што предизвикува висок шеќер во крвта?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Read more
 

Магазин

Што предизвикува висок шеќер во крвта?

Читај повеќе
  • filter

Ратајковски се потстрижи, фановите разочарани: Фризура за баби

Читај повеќе
  • play_arrow

Што треба да правите на секој тренинг за подобри резултати?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како звучеле јазиците на Викинзите, Ацтеките, Египќаните, Римјаните...?

Читај повеќе

Бонтон vs обичаи: Дали на гости треба да се соблекуваат чевлите?

Читај повеќе

Што да јадете за здрав црн дроб?

Читај повеќе

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Читај повеќе

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци ги очекува невидена среќа и пари во април?

Читај повеќе