Каква маснотија користат Европејците?

Маслиново масло, сончогледово масло, путер, па дури и свинска маст - ова се најпопуларните маснотии на Стариот континент.

Ако се направи карта на Европа според тоа која маснотија е најпопуларна во секоја држава, границите се многу очигледни.

Жителите на медитеранските земји Португалија, Шпанија, Италија, Сан Марино, Хрватска, Албанија, Грција и Кипар претпочитаат користење на маслиново масло.

Сончогледовото масло е најпопуларно во земјите од Југоисточна и Источна Европа: Македонија, Србија, Романија, Бугарија, Турција, Молдавија, Украина, Белорусија, Латвија и Русија.

Од сите маснотии, најмногу држави користат путер и тоа Централна Европа (Германија, Швајцарија, Австрија, Чешка, Полска, Литванија, Естонија, Словачка, Словенија) и Западна Европа (Холандија, Белгија, Луксембург, Франција), Британските Острови (Ирска, Обединето Кралство) и Скандинавија (Норвешка, Шведска, Данска, Исланд, Финска).

Унгарија е единствената европска земја чиј народ претпочита свинска маст.

Мора да се има предвид дека ова е сепак генерална слика. На пример, во Франција употребата на путер е малку поголема од употребата на маслиновото масло кое доминира на островот Корзика и во регионот Окситанија, кој го опфаќа целиот јужен дел на земјата.

Ако мапата со најпопуларни маснотии се спореди со мапата на регионите во Европа, како да се поклопуваат:

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Путин: Западот никогаш нема да успее да ја ослаби и уништи Русија

Read more

Чек дис аут

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Што се случува во мозокот кога доживуваме Déjà vu?

Read more

Водителка покажа среден прст во живо

Read more

Добитник на лото се откажа од 37 милиони евра, причината е потресна

Read more
 

Магазин

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Читај повеќе

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Читај повеќе

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Читај повеќе

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 најдобри вежби за да ги набилдате мускулите на рацете

Читај повеќе

Викенд хороскоп: Лавот ќе биде ѕвезда, Јарецот бара внатрешен мир

Читај повеќе

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Читај повеќе

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Читај повеќе