СЕРИЈА А 2023/2024

Капело: Головите на Јуве - Интер ја уништија играта

Фабио Капело смета дека постигнатите голови на Јувентус - Интер ја уништиле играта затоа што ги убедиле Макс Алегри и Симоне Инѕаги на подефанзивен пристап, но „Нераѕурите“ повеќе го разочарале.

Јувентус и Интер одиграа нерешено 1:1 на Дерби Д'Италија натпреварот во Серија А на „Алианц“ стадионот во Торино во неделата.

Душан Влаховиќ го постигна својот прв гол по повеќе од два месеца за водство на Јувентус во првото полувреме, но само неколку минути подоцна израмни Лаутаро Мартинес.

Капело ја анализираше играта во интервју за La Gazzetta dello Sport.

„На Јувентус му требаше дополнително засилување на самодовербата за да игра на исто ниво со Интер. Макс е сè уште блиску до лидерот и одржува позитивна средина, што е важно“, изјави поранешниот тренер на Јувентус и Милан.

„Мислам дека Јувентус не може да направи повеќе, со оглед на отсутните. Николуси Кавиља дебитираше како стартер и беше доста добар. Интер има повеќе квалитет и штета што играше како Интер само 5 минути кога беа во пад“.

„Очекувам најдобриот тим во лигата да биде посмел да победи. Интер има потенцијал да биде убедлив лидер, како Наполи минатата сезона“, продолжи 77-годишникот.

„Во Торино комплетираа 680 додавања за да создадат малку шанси. Мислам дека Јан Зомер имаше повеќе допири од двајцата напаѓачи. По израмнувачкиот гол, тие само чекаа шанса која никогаш не дојде“.

Капело чувствува дека двата гола го уништиле шоуто во Торино во неделата.

„Не видовме голема желба за победа од двете страни. Двата гола го уништија остатокот од натпреварот бидејќи и двата беа постигнати од контра-напади“, објасни тој.

„Тренерите сигурно мислеа: 'Не е можно, ајде!' и во вториот дел играта стана досадна. Гледам многу натпревари од другите европски лиги, каде што играат вертикален фудбал и се обидуваат да ги сомелат своите противници секогаш кога ја имаат топката. Овде е поинаку“.

Remote video URL

И покрај неделното реми во Торино, Капело верува дека Интер сѐ уште е фаворит за титулата.

„Далеку, не сум единствениот што го кажува тоа. Вообичаено е мислењето дека тие можат само самите себе да се обвинат ако не ја освојат титулата. Затоа очекував нешто повеќе од тимот на Инѕаги во недела“, заклучи тој.

Интер во среда гостува кај Бенфика во Лигата на шампионите, додека Јувентус следниот првенствен натпревар го игра в петок на гостувањето кај Монца. „Бјанконерите“ се два бода под лидерот на табелата во Серија А, Интер, кој има најдобар напад и најмалку совладана одбрана.

реклама

Русите нападнаа со тенкови стари 70 години, резултатот – катастрофа

Read more

Пронајдена најголемата змија во светот

Read more

Најбогатиот фудбалер во светот итно е хоспитализиран

Read more

Масивен сателит денеска неконтролирано паѓа на Земјата, ќе профучи близу Македонија

Read more

Фудбал

Мајсторијата на Меси го обиколи светот, дури ни повреден играч на земја не го запре

Read more

Паника во Барса: „Детективот“ Чави пребарува по телефони и го бара „кртот“

Read more

Сега и официјално: Тухел го напушта Баерн на крајот од сезоната

Read more

Пеп му одговори на новинар: Мојот живот е подобар од твојот

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Мајсторијата на Меси го обиколи светот, дури ни повреден играч на земја не го запре

Читај повеќе

Енди Мареј: Овој спорт повеќе не е за мене

Читај повеќе

Паника во Барса: „Детективот“ Чави пребарува по телефони и го бара „кртот“

Читај повеќе

Сега и официјално: Тухел го напушта Баерн на крајот од сезоната

Читај повеќе

Пеп му одговори на новинар: Мојот живот е подобар од твојот

Читај повеќе
  • play_arrow

Не бадијала се викаат Always Ready

Читај повеќе

Дербито на Марадона вечерва во ЛШ, забрефтаниот Арсенал гостува кај Порто

Читај повеќе

Ракометарите од барабанот 2 ќе ги чекаат противниците во квалификациите за ЕП

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Арнаутовиќ од трагичар стана херој

Читај повеќе