КВАЛИФИКАЦИИ ЗА УЕФА ЕУРО 2024 ГЕРМАНИЈА

Капитенот Ристовски: Ние сме во најтешката квалификациска група

Филип Здравески
/ 22.03.2023 / 15:57

На денешната прес-конференција свое видување за утрешното отворање на новиот циклус квалификации даде и капитенот Стефан Ристовски.

Латералниот бек на загрепски Динамо минатата година поради повреди ги пропушти сите 6 дуели од Лигата на нации, во која Македонија целосно потфрли. Затоа, пред сѐ, истакна дека се надева дека овој пат репрезентацијата нема да ја мачат отсуства поради повреди.

„Нашата група во овие квалификации е најтешката. Низ целиот минат циклус се носевме со повреди и не бевме комплетни. Ние сме селекција која за жал нема голема ширина на играчи, но ете, драго ми е што сме сите тука моментално и се надевам дека низ целата година ќе бидеме здрави. Тоа е и најважно. Доволно се знаеме и сме искусни во оваа репрезентација“, вели Ристовски.

Македонија утре важи за апсолутен фаворит и сѐ освен победа ќе биде разочарување. Но, Малта треба да се победи на терен.

„Кажав доста пати дека сите ривали се исклучително квалитетни репрезентации, тука се фаворитите за европската титула Англија и Италија, исто така и Украина која располага со одлични играчи. Одиме чекор по чекор, имаме добар распоред и ако отвориме со Малта на добар начин, ќе добиеме ветер во грбот за следните натпревари. Тоа ми е најважно во моментов“, заврши капитенот.

Натпреварот се игра в четврток од 20:45 часот, а македонските фудбалери ќе истрчаат во новата гарнитура дресови.

реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

Во заедничка акција на македонската и грчката полиција запленет 161 кг кокаин во Солун

Read more

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Фудбал

Елмас доби специјален подарок од Наполи – Златното стапало на Марадона

Read more

Од понеделник во продажба билетите за Македонија - Украина

Read more

Рамос си заминува од ПСЖ, се прости со емотивна порака

Read more

Чави ги сака Кимих и Караско во Барселона

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Елмас доби специјален подарок од Наполи – Златното стапало на Марадона

Читај повеќе

Од понеделник во продажба билетите за Македонија - Украина

Читај повеќе

Алушовски го презеде кормилото на ГРК Охрид

Читај повеќе

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Читај повеќе
  • play_arrow

Рамос си заминува од ПСЖ, се прости со емотивна порака

Читај повеќе
  • play_arrow

Кениска атлетичарка го собори светскиот рекорд на 1.500 метри, па се расплака

Читај повеќе

Чави ги сака Кимих и Караско во Барселона

Читај повеќе

Бербатов: Дарко Панчев ми беше идол

Читај повеќе

Милевски: Во денешниот фудбал нема апсолутни аутсајдери

Читај повеќе