Кардиолог откри кое сирење е одлично за здравјето на срцето

Кардиоваскуларните болести се водечка причина за смртност во светот и затоа е многу важно да се посвети посебно внимание на здравјето на срцето.

Овде голема улога има исхраната и се препорачува од неа да се отстрани сирењето. Сепак, вистина е дека некои сирења не се многу добри за срцето, но сепак има поздрави опции.

„Некои намирници, како што се оние со многу заситени масти и натриум, може да го зголемат ризикот од кардиоваскуларни болести“, изјави кардиологот д-р Ченг-Хан Чен. Спротивно на тоа, растителна исхрана богата со влакна и ниска со заситени масти може да биде корисна за здравјето на срцето.

Сепак, иако сирењето содржи заситени масти и натриум, кардиологот вели дека тоа сепак може да биде дел од исхраната здрава за срцето. Сепак, тој нагласува: „Сирењето што ќе го изберете не треба да биде премногу богато со заситени масти и натриум, и треба да го јадете умерено“. Тој откри еден вид во кој се колне за добро здравје на срцето.

„Моцарелата е добар извор на протеини и калциум, па дури и содржи пробиотици кои можат да имаат корист за здравјето и имунитетот на цревата. Свежата моцарела има помалку заситени масти и натриум од другите сирења“, вели д-р Чен. Тој тврди дека моцарелата е едно од најдобрите сирења поради ниската содржина на натриум и заситени масти.

Порција од 28 грама моцарела содржи повеќе од шест грама протеини, 143 милиграми калциум, 138 милиграми натриум и околу четири грама заситени масти.

Сепак, треба да ги погледнеме нутритивните факти на етикетата со моцарела бидејќи бројот на натриум може да варира.

„Добро е да се избегнува моцарела со премногу натриум бидејќи може да го зголеми крвниот притисок, меѓу другите ефекти“, заклучил д-р Чен.

реклама

Здравје

Трите најздрави намирници во светот, научно докажано

Read more

Три суплементи што може да бидат штетни за мозокот ако се земаат непотребно

Read more

Докторка објасни сè што треба да знаеме за новиот сој на коронавирус

Read more

Постојано сте гладни? Телото всушност ви испраќа сигнал итно да промените една навика

Read more
 

Магазин

Викенд хорскоп од 24 до 26 мај: Лавот е полн со емпатија, Вагата конечно се опушта

Читај повеќе

Како да се ослободите од мравките во домот?

Читај повеќе

Зошто децата стануваат понемирни кога се со родителите?

Читај повеќе

Трите најздрави намирници во светот, научно докажано

Читај повеќе

Откријте ги помалку познатите ерогени зони за фантастичен секс

Читај повеќе

Три суплементи што може да бидат штетни за мозокот ако се земаат непотребно

Читај повеќе

7 знаци дека сте станале фитнес зависник и веќе на сите им сте преку глава

Читај повеќе

Зошто е важно да ја бришете прашината од листовите на собните растенија?

Читај повеќе

Докторка објасни сè што треба да знаеме за новиот сој на коронавирус

Читај повеќе