срцево здравје

Кои физички активности го одржуваат срцето здраво?

Експертите велат дека не мора да се присилуваме да трчаме, пливаме или да возиме велосипед ако не уживаме во тоа, бидејќи постојат голем број активности кои подеднакво добро влијаат на здравјето на срцето, доколк
Read more

Пет работи што ви го уништуваат срцето

Кардиологот Никол Харкин откри пет работи кои никогаш не треба да ги правите ако сакате да го зачувате здравјето на срцето.
Read more

За здраво срце најдобро е да вежбате меѓу 8 и 11 часот наутро

Вежбањето помеѓу осум и 11 часот е поврзано со најмал ризик од срцеви заболувања и мозочен удар, покажа новото истражување на повеќе од 86.000 учесници.
Read more

Колку време му треба на срцето да заздрави откако ќе престанете со пушење?

Поранешните пушачи треба да почекаат долго време по откажувањето од цигарите за да им се врати на нормално ниво ризикот од срцеви болести и инфаркт, покажа едно најново истражување.
Read more

Белиот ориз е подеднакво лош за здравјето на срцето како и слатките

Лоша вест за љубителите на белиот ориз. Една нова студија покажа дека јадењето премногу рафинирани житарки е исто толку лошо за срцето како и јадењето премногу слатки.
Read more

13 симптоми за срцева болест

Некои симптоми можат да ни помогнат да преземеме рани мерки за некои здравствени последици, а кога во прашање е „кардио аларм“ не чекајте да се појави уште некој пат за да сте сигурни дека навистина нешто се случува, туку веднаш побарајте
Read more

Како ненадејното влегување во вода може да предизвика срцев удар?

Во екот на летните одмори, важно е да се сврти вниманието кон бројните опасности за кардиоваскуларните пациенти, но и за здравото население, поради екстремните горештини и високите температури.
Read more

Салата од две состојки спречува создавање на крвни згрутчувања

Студија покажа дека 54 проценти од возрасните не се свесни дека комбинирањето на различни намирници може да биде корисно за нивното здравје.
Read more

Кои крвни групи треба да посветат најмногу внимание на срцевото здравје?

Некои крвни групи се изложени на поголем ризик од срцеви заболувања.
Read more

11 навики за кои секој кардиолог ќе ви каже дека се опасни за срцето

Пушењето цигари, пиењето алкохол, јадењето екстремно солена, слатка и пржена храна не се добри за највредниот орган во вашето тело - срцето.
Read more

Руски кардиолог: Нормалниот крвен притисок не ве штити од срцев удар

Рускиот кардиолог Ана Кореневич предупреди дека е можно човек да доживее срцев удар не само ако има висок крвен притисок, туку и кога притисокот е нормален.
Read more

Кардиолозите открија кои крвни групи се повеќе склони кон срцев удар и срцеви заболувања

Разликите во крвната група не значат многу додека навистина не почнат да значат многу, особено ако сте во болница и ви треба трансплантација на крв или да донирате крв, а потоа треба да знаете која е вашата крвна
Read more
реклама

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Read more

Што се случи со Месут Озил?

Read more

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Read more

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Read more