Ќе ве спаси кога немате многу време: Рецепт за брза и вкусна паста

Брзите, едноставни и вкусни рецепти се идеално решение за топлите летни денови.

За овој брз рецепт можете да употребите и остатоци од печено пилешко и ќе биде фантастично, а тестенините овој пат ќе ги зготвиме со батаци, пилешка супа и други состојки за да го направиме вкусот посилен и побогат.

Потребни состојки:

 • 300 гр паста (пене или макарони)
 • црвен кромид
 • 250 гр печурки
 • 4 пилешки копани (без кожа и без коски)
 • шолја рендан пармезан
 • маслиново масло екстра верџине
 • 200 мл павлака за готвење
 • чаша бело вино
 • 750 мл пилешка супа
 • чешне лук
 • сол
 • магдонос
 • босилок

Подготовка:

Лукот и црвениот кромид излупете ги и ситно исечкајте ги за да бидат речиси невидливи при варењето. Исчистете ги печурките и исечкајте ги на четвртинки. Пилешкото исечете го на парчиња со големина на залак и пропржете го во огноотпорен сад со малку маслиново масло. Кога е готово, извадете го. Додадете уште малку масло и пржете ги ситно сечканиот кромид и лукот во истиот сад во кој го пржевте пилешкото. Додадете малку сол. Додадете чаша бело вино и оставете алкохолот да испари. Гответе околу 5 минути. Потоа додадете ги печурките и варете уште неколку минути. Потоа додадете павлака за готвење, пилешка супа и зачини по желба и оставете полека да се готви.

Кога ќе почне да врие, додадете ги тестенините. Гответе полека околу 10-12 минути.

Потоа додадете го изренданиот пармезан и полека мешајте за сѐ да се растопи, а сосот да се згусне. Тргнете го од оган и оставете да отстои околу 5 минути. Додадете го пилешкото и измешајте да се соедини. Послужете го топло и посипете одозгора рендан пармезан и малку свежо сечкан магдонос (или младо кромитче). Украсете со гранче босилок.

Тагови
реклама

Земјотрес во Скопје

Read more

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Рецепти

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more

Рецепт на денот: Пилешки стек со чери домати и моцарела

Read more
Четири лесни рецепти за вкусен киш

4 лесни рецепти за вкусен киш

Read more

Паста карбонара со маслинки

Read more
 

Магазин

Kоја храна телото ја вари најбрзо, а која најбавно?

Читај повеќе

Дали сте подготвени за второ дете?

Читај повеќе

Како да препознаете предозирање со витамин Б3?

Читај повеќе
 • filter

6 производи што не смеете да ги користите кога сте изложени на сонце

Читај повеќе

Нова јапонска апликација за запознавање им помага на осамените да најдат ВИ партнери

Читај повеќе

Како да препознаете дали сте навистина гладни или само стрвни?

Читај повеќе

Истражување откри што никогаш не треба да користите в хотел

Читај повеќе

4 намирници богати со влакна го подобруваат варењето

Читај повеќе

Психолог откри 3 типа на родители кои ги поттикнуваат своите деца да бидат разгалени

Читај повеќе