Хаос во Германија: Уништени радари за брзо возење, штетата се брои во милиони евра

Во Хамбург, заклучно со 3 јули, едно или повеќе лица оштетиле единаесет од вкупно дванаесет инсталирани радари.

Од 3 јули, едно или повеќе лица во Хамбург оштетиле единаесет од дванаесетте инсталирани радари, каде што вредноста на секој радар е околу 210.000 евра, потврди полицијата за Bild.

На еден радар, оптиката била испрскана осум пати со лак. На друг, прозорецот бил искршен со камен, на трет бил оштетен рефлекторот, додека четврт бил запален. Еден радар помина релативно добро - само беше покриен со церада.

Сите радари во градот беа оштетени. Во Ам Гринделберг (4 јули), во Мумелмансберг (7 јули), во Мак-Брауер-Али (12 јули), во Финкенвердер Ландсхајдевег (14 јули).

Полицијата претпоставува дека мотив за вандализмот е гневот поради исклучително строга контрола на брзината. Радарите се на патот дење и ноќе. Времето на следење се зголеми за 61% минатата година.

Ако сторителите бидат фатени, тоа скапо ќе ги чини.

Уништувањето на имотот може да доведе до пет години затвор за сторителите. Потоа, тука се трошоците за поправка на оштетените радари и компензација за изгубените казни.

реклама

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more

Дали може да опстои бракот без секс?

Read more

Највисоките дрвја во светот завиткани во огноотпорни ќебиња за заштита од пожар

Read more

Нови мерки за влез во Швајцарија - новина и за невакцинираните

Read more

Авто новости

Дали адитивите за гориво навистина помагаат?

Read more

За колку ќе се продаде Yugo Cabrio од 1990 година со поминати 595 километри?

Read more

Се продаваат 13 возила од филмот „Mad Max: Fury Road“

Read more

И бојата има врска со цената кога продавате автомобил на старо

Read more
 

Автомобили

Дали адитивите за гориво навистина помагаат?

Читај повеќе
  • filter

За колку ќе се продаде Yugo Cabrio од 1990 година со поминати 595 километри?

Читај повеќе
  • play_arrow

Сцени од снимањето на новиот Џејмс Бонд: Во главната улога најбрзиот Land Rover

Читај повеќе

Едноставни трикови како да ги исчистите седиштата во автомобилот

Читај повеќе
  • filter

Се продаваат 13 возила од филмот „Mad Max: Fury Road“

Читај повеќе

И бојата има врска со цената кога продавате автомобил на старо

Читај повеќе
  • filter

Toyota го претстави RAV4 Adventure

Читај повеќе
  • play_arrow

Автомобил на иднината - поглед во ултралуксузниот Audi Skysphere

Читај повеќе

Како електричните автомобили ќе ја решат дилемата за ограничувањето на брзината на Аутобан?

Читај повеќе