Холанд славеше гол и доби урнебесен „одговор“ од госпоѓа на трибините

Борусија Дортмунд славеше како гостин против Волфсбург со резултат 3:1, а натпреварот го одбележа враќањето на теренот на Ерлинг Холанд, кој го круниса тоа со прекрасен гол.

Сепак, шоуто го „украде“ навивачка на домашната екипа, чија реакција стана хит на социјалните мрежи по прославата на Норвежанецот.

Волфсбург поведе со голот на Вегхорст во 2. минута, а израмни Џан во 35. минута од пенал. Борусија во водство ја донесе Мален во 55. минута, а триумфот на „Милионерите“ го потврди Холанд, кој влезе во игра во 73. минута, а само осум минути подоцна ги постави конечните 3:1.

Феноменалниот напаѓач по голот се упати кон трибините за да го прослави својот погодок и во таа прилика неочекувано прстот го впери кон трибините, кон фан на Волфсбург.

Очигледно, на госпоѓата не ѝ се допадна тоа, па урнебесно му одговори, а сето тоа го снимија камерите. Сосема очекувано, видеото брзо се прошири на социјалните мрежи.

Холанд сепак беше добро расположен, а подоцна го сподели клипот на социјалните мрежи со порака: „Ова е причината зошто го сакаме фудбалот.“

За одличниот норвешки напаѓач ова беше 50. бундеслигашки гол во исто толку настапи.