Храна која штити од УВ зрачење: Јадете ги овие намирници

За да ја заштитите кожата од УВ зраците, дерматолозите препорачуваат средства со заштитен фактор, носење очила за сонце и капа, како и намалено изложување на директно сонце. Но, и храната има дополнително важна улога во одржување на кожата од внатре.

На кои намирници треба да обрнете повеќе внимание во текот на летните месеци?

Храна богата со бета-каротен и ликопен

Каротен и ликопен се два моќни антиоксиданси кои ги има во изобилие во овошјето и зеленчукот, особено во она со портокалова, црвена или розова боја. Така, добро е да јадете лубеница, морков, црвени и жолти пиперки, домати и слично.

Вода

Хидратацијата е клучна за одржување здрава кожа, особено во летните месеци. Едноставен трик да утврдите дали сте хидрирани е да погледнете бојата на урината. Ако е жолта, пијте вода. За да останете хидрирани се препорачува најмалку да пиете 8 чаши вода во текот на денот.

Зеленчук и овошје богато со витамин Ц

Витаминот Ц е моќен антиоксиданс кој може да помогне во борбата против оксидативен стрес, а влијае и на здравјето на кожата. Неопходен е за производство на колаген кој е еден од главните протеини во кожата. Затоа, добро е да јадете боровинки, црвена и зелена пиперка, киви, брокули, јагоди и слично.

Омега-3 масни киселини

Здравите масти кои ги има во ореви, семиња, чиа семе, лен, рива и јајца се клучни за исхраната. Омега-3 масните киселини имаат антиифламаторни својства и помагаат на телото во борба против оксидативниот стрес.

реклама

Роналдо отвори и петти хотел: Луксуз и високи цени, базен, спа и посебна исхрана

Read more

Три раси на кучиња кои најмногу личат на волци

Read more

Тинејџерите сѐ повеќе го напуштаат Facebook

Read more

Тенисер среде натпревар нарача бургер и го изеде

Read more

Здравје

Пиењето алкохол за ХИВ позитивните може да значи смрт

Read more

Пет навики кои го забавуваат губењето маснотии во пределот на стомакот

Read more

Осум причини зошто треба почесто да јадете пилешко месо

Read more

Кои се симптомите на предозирање со витамин Д?

Read more
 

Магазин

  • filter

Три раси на кучиња кои најмногу личат на волци

Читај повеќе

Пиењето алкохол за ХИВ позитивните може да значи смрт

Читај повеќе

Мусака со тиквички и топен кашкавал

Читај повеќе

Пет навики кои го забавуваат губењето маснотии во пределот на стомакот

Читај повеќе
  • play_arrow

20-минутни вежби за задник со Памела Рајф

Читај повеќе

Дали детето ви е разгалено?

Читај повеќе

Три совети како без проблем да се вратите во форма

Читај повеќе
  • play_arrow

Опасни секс пози: Пенисот нема коска, но може да се скрши

Читај повеќе
  • play_arrow

Како најлесно да ги средите каблите во домот?

Читај повеќе