Кина: Петнаесетгодишник доживеа мозочен удар по цел месец играње видеоигри без престан

Петнаесетгодишно момче итно е префрлено во болница откако паднало во несвест во својот дом во Нанинг. Детето претрпело мозочен удар поради кој раката му била парализирана, откако цел месец играл видеоигри и спиел само по два часа дневно.

Како и голем број негови врсници, момчето било затворено дома поради коронавирусот од февруари. Неговите родители на докторите им кажале дека поголем дел од времето го минувал во својата соба, под изговор дека посетува онлајн настава, но подоцна откриле дека и дење и ноќе играл видеоигри.

Според медицински експерти од болницата, тоа било главната причина за мозочен удар кај детето, од кој му е парализирана раката.

Неврологот кој ги вршел испитувањата на родителите им кажал дека ваквата состојба е необична за толку млад човек, но веројатно е предизвикана поради нездравиот животен стил кој момчето го водело во изминатите неколку месеци.

„Главна причина е тоа што имал нередовен распоред на спиење и хранење, бидејќи не одел на училиште. Родителите премногу го толерирале неговото однесување, недостатокот на исхрана и одмор довел до намалена количина на крв и кислород во неговиот мозок и предизвикал мозочен удар“, објаснуваат докторите.

Момчето е во болница, но докторите не можат да кажат дали целосно ќе закрепне и дали воопшто ќе го врати осетот за чувство во левата рака.

Remote video URL
реклама

Баљум Баљум и Тетово велоград

Read more

Кран го донесе огромниот кревет во новата вила на Роналдо

Read more

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Read more

Трикови кои треба да ги знае секој кој кампува

Read more

Здравје

Намирници кои се штетни за цревата

Read more

Зошто треба секој ден да јадете киви?

Read more

Како до здрави очи кај лицата со дијабет и во услови на COVID-19?

Read more

Зошто треба да јадете урми?

Read more
 

Магазин

  • filter

Баљум Баљум и Тетово велоград

Читај повеќе
  • play_arrow

Кран го донесе огромниот кревет во новата вила на Роналдо

Читај повеќе

Љубовен хороскоп: Најлоши партнери за родените во знакот Бик

Читај повеќе

Пет факти за јапонскиот образовен систем од кои може многу да научиме

Читај повеќе
  • play_arrow

Јахтата Manta ќе ги чисти океаните, а пластиката ќе ја претвора во гориво

Читај повеќе

Намирници кои се штетни за цревата

Читај повеќе

Зошто треба секој ден да јадете киви?

Читај повеќе

Десерт на денот: Колач со портокал и чоколадо

Читај повеќе

Пет митови за слабеење во кои сè уште верувате

Читај повеќе