Клинт Иствуд го прослави 90. роденден

Легендарниот американски актер, режисер, продуцент и филмски композитор, Клинт Иствуд вчера го прослави својот 90. роденден.

Роден во Сан Франциско на 31 мај 1930 година, Иствуд почнал да ја гради кариерата во филмската индустрија во 60-тите и 70-тите години на минатиот век, играјќи прво во италијанските тн. „шпагети вестерн“ филмови на Серџо Леоне. А, белег остави и улогата на тврдоглавиот американски полицаец Хари Калахан во филмот „Dirty Harry”.

Во својата богата кариера играше во голем број реномирани воени, криминалистички и драмски проекти. Својата режисерска кариера ја започна 1971 година со филмот „Морничава ноќ“ (Play Misty for Me).

Иствуд е номиниран за осум Оскари за режија и продукција, освојувајќи ја статуетката за филмовите „Непростено“ и „Девојка од милион долари“.Тој беше и двапати номиниран за Оскар за најдобар глумец (во двата филма), но не го доби. Други позабележителни филмови се „Мистична река“ и „Писмата од Иво Џима“.

Иствуд е носител и на највисокото француско граѓанско одличје – Легијата на честа. Голем обожавател е на џезот, а кон крајот на 1980-тите, како независен кандидат беше избран за градоначалник на гратчето Кармел-Бај-д-Си, во округот Монтереј, Калифорнија, САД.

реклама

Тешки последици кои пациентите со COVID-19 ги чувствуваат месеци по оздравувањето

Read more

Охрабрувачки бројки на заразени од COVID-19 по „црната рекордна недела“

Read more

Наја Ривера официјално прогласена за мртва, се исклучува можноста за убиство или самоубиство

Read more

Се укинува забраната во ресторани и кафулиња да седат само двајца на иста маса

Read more

Филм & ТВ

Животот на Кели Престон низ фотографии

Read more

Десет нови серии кои мора да ги гледате ова лето

Read more

Кино под отворено небо: Циклус филмови со Чарли Чаплин во Кинотека

Read more

Наја Ривера официјално прогласена за мртва, се исклучува можноста за убиство или самоубиство

Read more

Сцена

  • filter

Животот на Кели Престон низ фотографии

Читај повеќе
  • play_arrow

Десет нови серии кои мора да ги гледате ова лето

Читај повеќе

Кино под отворено небо: Циклус филмови со Чарли Чаплин во Кинотека

Читај повеќе

EXIT откажан поради алармантната ситуација со коронавирусот во Србија

Читај повеќе
  • play_arrow

Наја Ривера официјално прогласена за мртва, се исклучува можноста за убиство или самоубиство

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе

Ерик Робертс е најзафатениот актер во Холивуд

Читај повеќе
  • play_arrow

Бен Стилер одби да го отстрани Трамп од „Zoolander“

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Почина актерката Кели Престон

Читај повеќе