Клоп пред финалето во Лигата на шампиони: Ќе играме и за Украина

Тренерот на Ливерпул, Јирген Клоп, порача дека неговите фудбалери во вечерашното финале од Лигата на шампиони нема да играат само за себе и своите навивачи, туку и за Украина.

– Ова финале го играме не само за себе, туку и за Украина. Сигурен сум дека и украинскиот народ ќе го гледа финалето, а ние несомнено ќе го играме овој натпревар и за нив, рече Клоп на официјалната прес-конференција пред финалниот дуел во Париз против Реал Мадрид.

Поради инвазијата врз Украина, УЕФА ја одзеде на Русија организацијата на финалето во Лигата на шампиони и го премести натпревар од Санкт Петербург во Париз.

– Фактот дека натпреварот ќе се одигра, но не во Санкт Петерсбург е пораката која всушност треба да ја испратиме на Русија, рече Клоп, додавајќи дека „животот оди понатаму дури и ако се обидувате да го уништите тоа“.

Тагови
реклама

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Read more

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Read more

Фудбал

Верати опљачкан на Ибица

Read more

Беа најплатени тинејџери во 2017 година: Каде се сега?

Read more

Гарет Бејл сензационално претставен во новиот клуб

Read more

Не е само Шкринијар: Кои играчи може да си заминат од Интер?

Read more
 

Спорт

Ѓоковиќ поради Чилиќ би можел да се збогува од Вимблдон

Читај повеќе

Беретини се повлече од Вимблдон поради коронавирус

Читај повеќе

Верати опљачкан на Ибица

Читај повеќе
  • play_arrow

Беа најплатени тинејџери во 2017 година: Каде се сега?

Читај повеќе

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Читај повеќе
  • play_arrow

Гарет Бејл сензационално претставен во новиот клуб

Читај повеќе

Борачот Нуров обезбеди прв медал за Македонија на Медитеранските игри

Читај повеќе

Ѓоковиќ со победа стартуваше на Вимблдон и испиша историја

Читај повеќе
  • play_arrow

МекЛафлин го собори светскиот рекорд на 400 метри со пречки

Читај повеќе