Кога ќе видиме „безвоздушни“ гуми на патиштата?

Наместо воздух под притисок во гумите, масата на возилото ќе биде поткрепена со флексибилни гумени композити.

Michelin ја најавува својата револуционерна гума без воздух за 2024 година. Наместо компримиран воздух во гумите, масата на возилото ќе биде поткрепена со флексибилни гумени композити.

Повеќе технички детали за структурата на материјалот сè уште не се откриени, бидејќи тој сè уште е тајна на Michelin, а компанијата го нарекува својот производ UPTIS - Уникатен систем на гуми отпорни на пукање.

Значи, со овие гуми треба да исчезнат проблемите со пукање или ослободување на воздухот, односно сите проблеми од тој тип што можат да му се случат на возачот на патот, а со тоа ќе им се продолжи и работниот век.

Безвоздушните гуми се монтираат на обични фелни и не е потребна посебна модификација.

Michelin планира да ја претстави оваа гума на почетокот на август пред Европската мрежа за сообраќајна полиција (ROADPOL), а сега се појави нова идеја.

Имено, Michelin сака да ѝ ги отстапи UPTIS гумите на европската сообраќајна полиција, која треба да биде прва што ќе го тестира овој производ во реални услови. Компанијата планира да ги понуди UPTIS гумите на пазарот во 2024 година.

Remote video URL
реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Read more

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Авто новости

Volkswagen го претстави малиот кросовер Taigo

Read more

Климатизација во автомобилот: Која е идеалната температура за возење?

Read more

Lamborghini што остава без здив

Read more

Поглед во новиот McLaren 765LT Spider

Read more
 

Автомобили

  • filter

Volkswagen го претстави малиот кросовер Taigo

Читај повеќе

Климатизација во автомобилот: Која е идеалната температура за возење?

Читај повеќе
  • play_arrow

Lamborghini што остава без здив

Читај повеќе
  • filter

Поглед во новиот McLaren 765LT Spider

Читај повеќе
  • filter

Дебитираше новата Lada Niva Bronto во Русија

Читај повеќе
  • play_arrow

Нема бегање од летачката рака на законот: Дронот гледа сѐ

Читај повеќе
  • play_arrow

Tesla Semi камионот одложен за 2022 година

Читај повеќе

Оваа грешка при менување брзини може да предизвика скап дефект

Читај повеќе

Редок Mercedes SLR McLaren 722 чини вртоглави 2,6 милиони евра

Читај повеќе