​Кои електрични автомобили трошат најмалку, а кои најмногу струја?

Меѓу електричните автомобили тестирани во 2023 година, Hyundai Ioniq 6 имаше најголем досег - според мерењето на ADAC тој беше 555 километри.

На новиот Ecotest на германскиот авто клуб (ADAC) беа тестирани 39 нови електрични автомобили. За таа цел, ADAC користи тест циклуси што самиот ги создал, комбинирајќи ја потрошувачката на WLTP и циклусите на возење на автопат. Тоа е чекор поблиску до реалноста отколку мерењата на WLTP, кои производителите ги користат за да го одредат официјалниот досег на нивните електрични автомобили.

Според ADAC, досегот во 2023 година бил во просек седум километри подолг во споредба со претходната година. За тестираните електрични автомобили, просекот беше 393 километри.

За споредба, во 2021 година електричните автомобили имаа просечен досег од 333 километри, во 2022 година имаше голем пораст, а потоа нешто помалку минатата година.

Меѓу електричните автомобили тестирани во 2023 година, Hyundai Ioniq 6 имаше најголем домет - според мерењето на ADAC тој беше 555 километри. Вкупно, осум од 39 електрични автомобили (20,5%) имале автономија од најмалку 500 километри.

BMW iX xDrive50, кој беше тестиран во 2022 година, постигна најдолг досег во сите мерења на ADAC, досега - тој беше 610 километри.

Тековниот ADAC Ecotest исто така покажува дека, во повеќето случаи, полуксузен опсег не се постигнува со инсталирање поголеми батерии или нова технологија за батерии, туку со намалување на потрошувачката на енергија поради поефикасни мотори и подобра аеродинамика.

Во просек, тестираните електрични автомобили трошеле 19,7 kWh/100 километри во 2023 година, додека во 2022 година потрошувачката била 21,1 kWh/100 km.

На Ecotest спроведен во 2023 година, Hyundai Ioniq 6 беше најекономичен со потрошувачка од 15,5 kWh/100 km.

VW e-Up има најниска вкупна измерена потрошувачка досега од само 13,7 kWh/100 km забележана на Ecotest 2021 година.

Од друга страна, Audi Q8 e-tron Sportback 55 имаше најголема потрошувачка во Ecotest 2023 година со 24 kWh/100 km.

реклама

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Големата разлика во годините е нов тренд кај паровите

Read more

Рецептот што го освои TikTok: Пробајте го најмекото пилешко и компири во сос од лимон

Read more
25 февруари 1944, Бугарите го ликвидираа Кузман Јосифоски - Питу

25 февруари 1944, Бугарите го убиле херојот Кузман Јосифоски - Питу

Read more

Авто новости

Mercedes издаде предупредување за 250.000 возила

Read more

Citroen тргна во технолошка офанзива: Претставен хибридниот C4 X

Read more

Што носи новиот BMW M5?

Read more

Возач со 9 животи: За влакно избегна смрт двапати во неколку секунди

Read more
 

Автомобили

Mercedes издаде предупредување за 250.000 возила

Читај повеќе

Citroen тргна во технолошка офанзива: Претставен хибридниот C4 X

Читај повеќе

Што носи новиот BMW M5?

Читај повеќе
  • play_arrow

Возач со 9 животи: За влакно избегна смрт двапати во неколку секунди

Читај повеќе

Со кој автомобил ќе возите најдолго на „резерва“?

Читај повеќе
  • filter

Нов медитерански ветер во грб за електричната Cupra Born

Читај повеќе

Инвентивен шофер на денот

Читај повеќе

Црна кутија и алкотест стануваат стандардна опрема во Dacia

Читај повеќе
  • filter

Каде заврши најскапата регистарска табличка во светот?

Читај повеќе