Кои намирници се најлоши за здравјето на срцето?

Без разлика на возраста, кардиолозите советуваат дека можеме да уживаме во секој вид храна, сè додека јадеме умерено. Во спротивно, по долго време консумирање на големи количини од овие намирници најмногу може да биде загрозено кардиоваскуларното здравје.

Според кардиологот Џеф Етертон, особено треба да бидеме внимателни со овие три намирници:

Помфрит

Ниту една пржена храна не е здрава за срцето бидејќи има висок процент на заситени и транс масти, две работи кои би требало да прават мал процент од нашата исхрана. Но, од сите пржени храни помфритот се истакнува како најлоша.

„Исто како да сте зеле парче чист јаглехидрат, а потоа сте го испржиле и добро посолиле“, објаснува Етертон. „Но, проблемот е во тоа што нашето тело копнее по натриум и лоши масти“.

Советува помфритот да го замените со здрави „грицки“ на растителна база.

Преработено месо (особено колбаси)

Преработеното месо нема добра репутација меѓу кардиолозите бидејќи оваа категорија храна (која вклучува сланина, шунка, колбаси и виршли) го зголемува ризикот од срцеви заболувања. Етертон вели дека сланината не е најлошата намирница во оваа категорија. Поради високиот процент на заситени масти најлоши се колбасите.

Црвено месо

Црвеното месо има значителна количина холестерол и заситени масти, како и состојки слични на аминокиселини, кои се лоши за здравјето на срцето.

„За да бидете сигурни, ограничите го внесувањето на немасно црвено месо на помалку од 10 проценти во исхраната“, советува кардиологот.

Овој совет важи и за свинското месо кое исто така е полно со заситени масти, пишува Thrillist.

реклама

Грците бесни на бојата на новите кошаркари: Ова не е наша репрезентација

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Ален Исламовиќ не се вика Ален, си го сменил името за подобра кариера

Read more

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од февруари

Read more

Здравје

Kакви промени може да очекувате ако ја исфрлите солта од исхраната?

Read more

Гинеколог ги советува паровите кои се мачат со неплодност

Read more

Зошто лицето ви е отечено наутро?

Read more

Чистење на црниот дроб: Еликсир од три состојки кој ги елиминира мастите и токсините

Read more
 

Магазин

Како пржената риба да биде крцкава и вкусна, а да не впие масло?

Читај повеќе
  • play_arrow

Разјаснет небесниот феномен кој го сними пилот во лет

Читај повеќе

Кои се ментално најсилни хороскопски знаци?

Читај повеќе

Kакви промени може да очекувате ако ја исфрлите солта од исхраната?

Читај повеќе

Осумката е ангелски број: Што носи денешниот датум 08.08?

Читај повеќе

Љубовна математика: Пресметајте ја долната граница на разлика во годините

Читај повеќе

Како се менува мажот кога ќе стане татко?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ослободете се од подбрадокот со неколку лесни вежби

Читај повеќе

Како да го средите домот за 30 минути?

Читај повеќе