Кои половни автомобили на пазарот најчесто имаат враќана километража?

Ако планирате да купите еден од овие користени автомобили, внимавајте.

Враќањето на километражата е најчестата и една од најсериозните измами во трговијата со половни автомобили. Помалку километри на километражата значи повисока продажна цена и со тоа поголема добивка за продавачот, но и одредена загуба за купувачот.

Тоа е практика која може многу да го чини клиентот. Покрај тоа што ја отвора можноста за некои нови поправки, вредноста на автомобилот редовно е значително помала од платената. Според официјалните информации од институциите на ЕУ, загубите поврзани со измами со километражата се проценуваат на 8,77 милијарди евра годишно.

Ова е ризик кој треба да се земе предвид, а особено треба да бидете внимателни кога купувате некои модели на автомобили. Во најновата студија, заснована на 1,11 милиони извештаи за историјата во изминатите 12 месеци на 24 пазари што ги покриваат САД и поголемиот дел од Европа, компанијата за проверка на историјата на возилата carVertical ги категоризираше поединечните модели според фреквенцијата на измами. Треба да се има предвид дека помалку од 1 процент од пријавите се од САД.

Секој трет Audi A8 има вратена километража

Истражувањата покажаа дека автомобилот со најчесто вратена километража е луксузниот седан Audi A8. Од сите Audi A8 проверени на платформата, 30,6% од нив имале лажна километража, што значи дека кај речиси секој трет користен А8 е враќана километражата. Меѓу нив, најчесто вратена километража имало на модели произведени во 2011, 2012 и 2014 година.

Дури 6 од 10 автомобили со најчесто вратена километража биле скапи германски премиум модели како Audi A7, BMW X5, BMW Серија 7 и Volkswagen Touareg. Нивната висока цена овозможува голем профит, додека нивната голема популарност обезбедува брза продажба, па не е чудно што овие модели се омилени меѓу измамниците.

Меѓу моделите на другите производители на листата на автомобили со најчесто вратена километража се Ford Mustang на 2 место (25,7% примероци), Volvo XC70 на 14 место (21,1% примероци) и Opel Insignia на 19 место (19,5% примероци).

Километражата се враќа и на електричните автомобили

Со зголемената популарност на електрифицираните автомобили, сè почесто се среќаваме со примери со намалена километража и во овој сегмент. И тоа може да биде многу опасно.

Доволно е да се потсетиме на високата цена на замена на батерии, која често е поскапа од најскапите услуги на автомобили со конвенционален погон.

Уделот на електричните автомобили со намалена километража на CarVertical е 14,6 отсто, што е многу блиску до уделот на автомобилите на фосилни горива, кој изнесува 15,6 отсто.

реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more

Авто новости

Audi денес го претставува A5, откриени првите детали

Read more

Хиперавтомобилот Red Bull RB17 развива повеќе од 1.200 КС

Read more

Кои се победниците и губитниците на Euro NCAP креш тестот?

Read more

Топ 10 најбрзи автомобили во светот

Read more
 

Автомобили

Audi денес го претставува A5, откриени првите детали

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Хиперавтомобилот Red Bull RB17 развива повеќе од 1.200 КС

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се победниците и губитниците на Euro NCAP креш тестот?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Топ 10 најбрзи автомобили во светот

Читај повеќе

Силен раст на глобалната продажба на електрични возила

Читај повеќе

AMG GT63 Pro е одговорот на Mercedes на Porsche 911 GT3 RS

Читај повеќе

7 најчести грешки што ги прават возачите на летно патување

Читај повеќе
  • filter

Ако се откажат од Tesla и купат Porsche, ќе добијат бонус од 4.500 долари

Читај повеќе
  • filter

Пристигна освежената Škoda Octavia

Читај повеќе