Кои се најдобрите и најбезбедните мултимедијални системи во автомобилите?

Копчињата и другите физички контроли сè повеќе исчезнуваат од контролната табла на модерните возила, а на нивно место сега се екраните на допир. Но, колку решенијата ориентирани кон екранот го одвлекуваат вниманието во споредба со другите контролни концепти?

Германскиот авто клуб (ADAC) тестираше шест возила и нивните мултимедијални системи. Во соработка со научниците од Факултетот за применети науки во Аугсбург, на тестот учествуваа 24 лица, кои ги возеле гореспоменатите автомобили на полигонот ADAC, извршувајќи различни работни функции или преку екранот на допир или преку контролната подлога на допир/вртечкиот кружен прекинувач на централната конзола. при брзина од 40 и 50 км/час.

Тестот беше поделен во три категории: функции важни за безбедноста (50% од оцената), климатизација (30%) и мултимедија (20%), во следните возила: BMW Серија 1 (ротирачки прекинувач), Mazda 3 (ротирачки прекинувач), Mercedes A-Class (подлога на допир), Dacia Duster (екран на допир), Tesla Model 3 (екран на допир) и VW Golf (екран на допир).

Тестот покажа интересни резултати: на пример, BMW Серија 1 се покажа како слаб во работата на мултимедијалниот систем (оцена 5,1), додека истиот модел од Минхен беше на врвот кога се работи за функции важни за безбедноста.

Интересно е и тоа што нискобуџетната Dacia Duster заврши пред Mercedes A-Class во севкупното рангирање, додека Tesla заврши на самото дно на листата бидејќи времето на работа и одвлекување на вниманието беа премногу долги, особено за функциите важни за безбедноста.

Tesla, исто така, доби лоши оценки кога станува збор за „климатските“ контроли, бидејќи многу од поставките за „клима“ требаше да се пристапат преку подменија, за што беше потребно значително време.

Победник на тестот беше Mazda 3, каде што, на пример, контролата на климатизацијата е на посебен модул со физички контроли. Само во категоријата мултимедија Mazda не се покажа особено добро (оцена: 3,9).

VW Golf заврши на средината на листата, на третото место, бидејќи возачите за време на тестот го критикуваа бавниот одговор на командите дадени преку екранот на допир, а критикуван беше и недостатокот на посебна „климатска“ контрола.

Tesla заврши на самото дно на листата, критикуван поради недостатокот на посебни прекинувачи или лост за светла, задни светла, светла за магла и бришачи на шофершајбната, што доведе до долги пребарувања и со тоа зголемено одвлекување на вниманието.

Основниот заклучок на тестот е дека за често користените функции, како што е климатизацијата, најдобро е да има посебни физички контроли.

Според експертите, исто така би имало смисла да се постават одредени стандардизирани функции, како на пример копчето за „сите четири трепкачи“ секогаш да биде во средината на контролната табла или контролата на бришачите секогаш да биде на рачката на воланот.

Ова е конечниот резултат од тестот ADAC:

1. Mazda 3

2. BMW Серија 1

3. VW Golf

4. Dacia Duster

5. Mercedes A класа

6. Tesla Model 3.

реклама

Грците бесни на бојата на новите кошаркари: Ова не е наша репрезентација

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Ален Исламовиќ не се вика Ален, си го сменил името за подобра кариера

Read more

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од февруари

Read more

Авто новости

Маск за конкурентот Lucid: Правам повеќе деца отколку тие автомобили

Read more

Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Read more

Каде во Европа е најевтино горивото?

Read more

Зошто не е паметно да ги качувате нозете на контролната табла додека се возите?

Read more
 

Автомобили

Маск за конкурентот Lucid: Правам повеќе деца отколку тие автомобили

Читај повеќе

Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Читај повеќе

Каде во Европа е најевтино горивото?

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто не е паметно да ги качувате нозете на контролната табла додека се возите?

Читај повеќе
  • filter

Porsche го откри изгледот на прототипот на кабриолетот Cayenne

Читај повеќе

Volkswagen го укинува Golf: Би бил прескап

Читај повеќе

Stellantis ја надмина Tesla по продажба на електрични автомобили во Европа

Читај повеќе

Што кажува бојата на моторното масло за неговата состојба?

Читај повеќе
  • filter

Дали би го возеле: Најевтиниот електричен автомобил во ЕУ

Читај повеќе