Кои се првите симптоми на висок крвен притисок?

Кога станува збор за болести поврзани со срцето, високиот крвен притисок е една од најчестите состојби.

На крвта ѝ треба одреден притисок за да се пумпа низ телото, но кога тој притисок станува превисок, може значително да ги оштети артериите и крвните садови. Кога високиот крвен притисок станува хроничен проблем, може да доведе до таложење на наслаги на ѕидовите на крвните садови. Колку повеќе наслаги има, толку крвните садови се потесни, што го отежнува ефикасното пумпање на крвта.

„Во САД, на 47 отсто од населението им е дијагностицирана хипертензија. Дебелината, дијабетесот, недоволното вежбање, лошата исхрана, прекумерното консумирање алкохол, употребата на тутун и генетиката придонесуваат за ризикот од хипертензија“, вели д-р Ренд Меклејн за SheFinds.

Според проценките, 18 проценти од сите смртни случаи на глобално ниво може да се припишат на хипертензија (околу 9,4 милиони луѓе). А најголемиот проблем е што високиот крвен притисок може да не покажува никакви симптоми. Затоа го нарекуваат „тивок убиец“.

Првите симптоми на висок крвен притисок може да бидат главоболка, крварење од носот, замор, проблеми со видот, отежнато дишење, палпитации на срцето и зуење во ушите. Сепак, мерењето на притисокот е основа и за поставување дијагноза и за следење на ефектот од терапијата.

реклама

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Read more

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Здравје

Колку време треба да ги четкате забите?

Read more

Ме врти колено: Како влијае времето на болката во зглобовите?

Read more

Шест намирници кои секој ден треба да ги јадете

Read more

Како собната светлина може негативно да влијае врз расположението?

Read more
 

Магазин

Рецепт од Србија: Сарма полнета со коленица

Читај повеќе

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Читај повеќе

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Читај повеќе
  • filter

Фенг шуи цвеќиња кои носат хармонија во домот

Читај повеќе

Необична луксузна вила во Шпанија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ирец учи хрватски за да се разбере со песот

Читај повеќе

Зошто велиме дека на гости не се оди со празни раце?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Несреќен уличен крадец: Ограбил жена па налетал на ММА борач

Читај повеќе