Кој би можел да го наследи богатството на принцот Филип?

По погребот на принцот Филип, британските медиуми се распишаа за неговото наследство.

Принцот зад себе остави богатство коешто се проценува на околу 87.7 милиони фунти, пари што ги заработил во текот на кариерата во морнарицата, но и како член на кралското семејство заработувал околу 400.000 фунти годишно, пишува британскиот Express.

Покрај тоа, тој со кралицата вложувал пари во недвижности, акции, уметнички колекции и ретки книги.

Кралското семејство не ја откри содржината од тестаментот на Филип, па единствено е познато дека неговата кочија и коњите ќе ги наследи внуката лејди Лоис, 17-годишната ќерка на принцот Едвард која заедно со дедо ѝ ја делеше страста кон коњите.

Дел од неговиот имот ќе наследат и четирите деца, но за поголемиот дел се претпоставува дека наследник е кралицата Елизабета Втора.

Иако се очекуваше неговата титула да ја наследи принцот Едвард, сепак ќе му биде доделена на Чарлс кој според зборовите на експертката за кралското семејство Марлен Кенинг, тој потоа ќе му ја проследи на Едвард откако ќе стане крал.

Целиот имот што кралицата ќе го наследи од сопругот потоа од неа ќе го наследи Чарлс, така што тој ќе биде оној којшто на крајот ќе добие најголем дел од богатството.

Според британските медиуми, се претпоставува дека Филип дел од имотот оставил и на хуманитарните организации што ги поддржувал додека беше жив.

реклама

Борељ: ЕУ не може да го запре Израел

Read more

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Филипче: Рано е да се тргнат маските на отворено

Read more

Најжестоки воздушни напади врз Појасот Газа, загинаа 119 Палестинци

Read more

Живот

Колку шуми природно се обновиле во изминативе 20 години?

Read more

Трите хороскопски знаци кои со годините стануваат сè поубави

Read more

Седум причини зошто луѓето родени во мај се посебни

Read more

Производи за вашиот дом и градина со попусти до -30%

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Моментот кога гром удира во вулкан за време на ерупција

Читај повеќе

Што ќе се случи во вашето тело ако престанете да јадете јајца?

Читај повеќе

Идеја за појадок: Мафини со сирење и зеленчук

Читај повеќе

Која храна ги ублажува менструалните болки?

Читај повеќе

Десерт на денот: Колач со лешници и чоколадо

Читај повеќе

Што ќе се случи во вашето тело ако престанете да јадете овошје и зеленчук?

Читај повеќе

Што е „развод во сон“ и дали треба да се одлучите на ваков чекор?

Читај повеќе
  • play_arrow

Пловечки тенк – најновото чудо што доаѓа од Индонезија

Читај повеќе

Колку шуми природно се обновиле во изминативе 20 години?

Читај повеќе