Кој е нормалниот крвен притисок во зависност од годините?

Познат руски доктор откри кој е нормалниот крвен притисок во зависност од годините, потребно е да се знае дека не е исто за мажи и за жени. Исто така, важен фактор е и возраста.

Кога нашиот крвен притисок е во границите на нормала, целиот наш организам функционира складно и нашето срце работи „нормално“. Но, самото ниво на притисок зависи од силата и брзината на срцевите контракции и количината крв што овој орган може да ја испумпа во една минута. Многумина се во заблуда и мислат дека бројките се „нормално“ исти за сите.

Поради тоа, познатиот руски доктор Александар Шишонин објасни дека постојат неколку фактори, меѓу кои се полот и возраста како вистински параметри.

Табела за мажи:

За лицата постари од 20 години нормалните вредности се 123/76.

До 30-тата година нормално е нивото да биде 126/79

Меѓу 30 и 40 години 129/81

Меѓу 40 и 50 години 135/83

Меѓу 50 и 60 години 142/85

По 70 години 142/80.

Табела за жени:

За лица постари од 20 години нормалните вредности се 116/72

До 30-тата година нормално е нивото да биде 120/75

Меѓу 30 и 40 години 127/80

Меѓу 40 и 50 години 137/84

Меѓу 50 и 60 години 144/85

По 70 години 159/85.

Заклучокот што може да се изведе од табелата е дека притисокот станува повисок како што стареат луѓето. За тоа се „виновни“ промените во крвните садови, срцевиот мускул и другите органи кои се менуваат со годините.

Но, треба да имате предвид дека и високиот и нискиот крвен притисок можат да предизвикаат различни здравствени проблеми. За да го утврдите точното ниво потребно е да го следите крвниот притисок неколку дена во континуитет и да водите дневник на сите промени.

Remote video URL
реклама

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Свиркачи: ЦИА има заловено најмалку 9 НЛО-а, некои неоштетени

Read more

Руски астролог открива кои ќе бидат најнесреќни хороскопски знаци во декември

Read more

Топ 4 најсмртоносни растенија во светот

Read more

Здравје

Зошто е важно да внесувате цинк и кои се најдобрите извори?

Read more

Пет загрижувачки начини на кои студеното време влијае на телото

Read more

Луѓето родени во 90-тите имаат полошо ментално здравје од која било друга генерација

Read more

Доктор предупредува што може да се случи ако спиеме само 5 часа

Read more
 

Магазин

Евтино, а вкусно: Макарони со компири и сланина

Читај повеќе

Зошто е важно да внесувате цинк и кои се најдобрите извори?

Читај повеќе

Пет загрижувачки начини на кои студеното време влијае на телото

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Најубавата собирачка на топчиња која го крсти детето по Рафаел Надал

Читај повеќе

Колку време смеете да го чувате месото во замрзнувач?

Читај повеќе

Луѓето родени во 90-тите имаат полошо ментално здравје од која било друга генерација

Читај повеќе

Зошто родителите сè почесто го бираат шведскиот модел на воспитување деца?

Читај повеќе

Само уште неколку часа ве двојат од луксузно патување во Дубаи, BMW1, iPhone 14 pro, гејминг лаптоп Lenovo

Читај повеќе
  • play_arrow

Доктор предупредува што може да се случи ако спиеме само 5 часа

Читај повеќе