Кој е „Седокосиот“ кој Путин го предложи за нов шеф на Вагнер?

Рускиот претседател Владимир Путин им предложи на борците на Вагнер платеникот Андреј Трошев да ја преземе командата со групата, барем така сугерираат коментарите на Путин за рускиот дневен весник Kommersant.

Се чини дека Путин создаде поделба меѓу постарите борци и водачот на групата, Евгениј Пригожин. Весникот објави за состанокот што го одржал рускиот претседател пет дена по неуспешниот пуч на групата Вагнер во јуни. На средбата присуствувале Пригожин и неколку десетици високи борци на Вагнер, пишува CNN.

Путин за Kommersant изјави дека Вагнер не постои според руските закони, додавајќи дека руската влада ќе ја одреди правната рамка на организацијата. Според весникот, Путин претставил голем број опции за иднината на платениците на Вагнер, меѓу кои и да го направи лидер „Седокосиот“ (Седой), односно Андреј Трошев, но Пригожин одбил.

Војниците на Вагнер „можеа да се соберат само на едно место и да продолжат да служат. Ништо нема да се смени за нив, тие би биле предводени од личноста која им била вистински командант во тој период“, рече Путин.

Весникот наведува дека се работи за командант „Седокосиот“ кој, според Путин, всушност ги водел на украинскиот фронт во последните 16 месеци.

„Многу од командантите на Вагнер кимнаа потврдно кога го кажав тоа. Но Пригожин, кој седеше напред, не го виде тоа и рече дека неговите луѓе не се согласуваат со тоа решение“, рече Путин.

Кој е Седокосиот?

Андреј Трошев е пензиониран руски полковник и основач и извршен директор на групацијата Вагнер, според документите за санкции објавени од Европската Унија и Франција.

Трошев беше началник на штабот на групата Вагнер за време на нејзината претходна операција во Сирија, се додава. Санкциите на ОК од јуни 2022 година, исто така, го идентификуваат Трошев како извршен директор на приватна воена група која „го репресираше цивилното население во Сирија“.

реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Read more

Свет

Дали Мелони ќе ѝ забие нож во грб на Урсула фон дер Лајен?

Read more

Бајден го откри условот за повлекување од претседателската трка

Read more

Нетанјаху тврди дека Хамас уништил поголем план на Иран: Едноставно пукаа пред време

Read more

По 14 години изградба Путин го отвори автопатот меѓу Москва и Санкт Петербург

Read more
 

Вести

Пилот од Битола се врати од пензија за да гасне пожари

Читај повеќе

Armani и Dior под истрага за експлоатација на работници

Читај повеќе

Тепачка пред кафеана во скопски Карпош

Читај повеќе
  • play_arrow

Пожарникарите и цивилите заробени на Огражден се евакуираат со словенечки хеликоптер

Читај повеќе

30-дневен притвор за осомничениот за убиството на војникот во Македонски Брод

Читај повеќе

Повторно отворен граничниот премин „Богородица“

Читај повеќе

Дали Мелони ќе ѝ забие нож во грб на Урсула фон дер Лајен?

Читај повеќе

Граничниот премин „Богородица“ сè уште затворен, возилата се пренасочуваат кон Дојран

Читај повеќе

Грција воведува кризен данок за производителите на струја

Читај повеќе