Кој од „Friends“ заработил најмногу?

Хумористичната серија „Friends“ се прослави низ целиот свет, па денес, впечатокот говори дека нема човек на ова поднебје кој не ги знае Рејчел, Рос, Моника, Чендлер, Фиби и женкарот Џои.

ТВ-серијата се прикажуваше 10 сезони и заврши пред 16 години, па многумина ги интересира – кој од шестмината глумци во главните улоги (Џенифер Анистон, Дејвид Швимер, Кортни Кокс, Метју Пери, Лиза Кудроу и Мет ле Бланк), заработил најмногу? Во првата сезона, тие земале хонорар од 22.000 долари за една епизода, но веќе за втората, барале и настојувале на 100.000 долари во просек, за на крајот стигаат и до милион долари по епизода.

Освен тоа, серијата сѐ уште заработува од репризирањето, па глумците имаат право на по два насто и од тој колач.

Така, според ранг-листата, Мет (Џои) е шести – со заработени 80 милиони долари од серијата. Над него е Лиза (Фиби), со 90 милиони, а четврти е Дејвид (Рос) со 100 милиони долари.

Второто место го делат Кортни и Метју (Моника и Чендлер), со по 120 милиони долари.

На врвот е, можеби и најпознатата, или барем најзастапената во американскиот и светскиот печат изминативе скоро цели три десетлетија – Џенифер Анистон. Таа само од „Friends“ заработила 300 милиони долари, што, според многумина, беше нејзината отскочна даска во повисоката филмска индустрија.

Специјалната епизода „Friends: The Reunion“, според IMDB се снима, но сѐ уште нема официјален датум на прикажување. Претходните 10 сезони се достапни на стрим-платформата HBO.

Тагови
реклама

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Интересот за вакцинација се зголемува, вчера вакцинирани 14.976 граѓани

Read more

Ескалираа судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 мртви

Read more

Кладилничарски идиот на денот

Read more

Филм & ТВ

Што нуди филмската програма на „Вечерите на женски права“?

Read more

Даниел Крег ќе снима филм во Грција и Србија

Read more

Пролет на FilmBox со филмови базирани на вистински приказни

Read more

Објавен трејлерот за втората сезона на хит серијата „Lupin“

Read more
 

Сцена

Што нуди филмската програма на „Вечерите на женски права“?

Читај повеќе

Даниел Крег ќе снима филм во Грција и Србија

Читај повеќе

Today It’s All About Jazz по петти пат во Скопје

Читај повеќе

Пролет на FilmBox со филмови базирани на вистински приказни

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен трејлерот за втората сезона на хит серијата „Lupin“

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за новиот „Mortal Kombat“

Читај повеќе
  • play_arrow

Десет најдобри песни од Фиби во „Friends“

Читај повеќе
  • filter

Објавени првите фотографии од снимањето на „Killers of the Flower Moon“

Читај повеќе
  • play_arrow

Најавена и 18. сезона на „Grey's Anatomy“

Читај повеќе