Кој тип на главоболка е причина за загриженост?

Доктор Наташа Јејтс, заменик-шеф на Општа пракса на Универзитетот Бонд во Австралија, вели дека многу често се среќава со пациенти кои се жалаат на главоболки.

Ова се советите што им ги дава на сите нејзини пациенти, пишува Women's Health.

Случаи во кои е препорачливо да се оди во болница

Сериозни и итни причини за главоболки вклучуваат инфекции, крварење, згрутчување и тумори.

Не двоумете се да одите директно во болница (брза помош или со доверлив возач) ако забележите еден или повеќе од следниве симптоми:

 • ненадеен почеток на најлошата главоболка што некогаш сте ја имале
 • главоболка што се влошила со вежбање или сексуален однос
 • вкочанетост на вратот
 • висока температура која не се намалува со лекови против болки без рецепт
 • главоболка по траума на главата или вратот
 • промени на личноста и/или чудно однесување
 • слабост/вкочанетост на едната страна од телото

Некои специфични ситуации се исто така итни:

 • бремени жени кои развиваат ненадејна силна главоболка
 • луѓе со ослабен имунолошки систем (како што е некој што живее со ХИВ или на силни лекови за зајакнување на имунитетот).

За повеќето главоболки не мора да одите во болница

„За среќа, повеќето главоболки се помалку сериозни и можат да се решат без одење во болница. Но, тие сепак можат да направат сериозна штета. Но, само затоа што не треба да трчате во болница не значи дека не треба да добиете помош, особено ако имате редовни главоболки. Започнете со закажување термин за посета на општ лекар за да разговарате за вашата главоболка“, вели д-р Јејтс.

Корисно е да ги пријавите вашите главоболки за преглед на лекар. Најважната алатка која лекарите ја имаат за да ја дијагностицираат главоболката е вашата медицинска историја. Можеби мислите дека тие поставуваат многу прашања, но тоа е затоа што има толку многу можни причини. Бидете трпеливи со вашиот општ лекар додека тој или таа се обидува да ја постави најточната дијагноза за вас.

Дали постои шема на вашите главоболки?

Одредени главоболки, како што се епизоди на мигрена или главоболки од напнатост, може да имаат предизвикувачи кои ги активираат, вклучително и одредени видови храна, недостаток на сон, одредени мириси или емоционален стрес. Хормоналните главоболки го придружуваат менструалниот циклус за лекување на главоболки.

Главоболките ретко бараат дијагностички тестови, но ако вашиот лекар е загрижен, тој или таа може да ве упати на КТ, МРИ или лумбална пункција. Дури и ако сте испратени на понатамошно тестирање, може да не се најде одредена причина. Ако е така, целта на вашиот лекар ќе биде да ви помогне да ги менаџирате вашите главоболки и да го намалите нивното влијание врз вашиот живот“, објасни д-р Јејтс.

Тагови
реклама

Маск му понуди 5.000 долари на тинејџер: Престани да ми го следиш авионот

Read more

Шах-мат од НАТО: Војна нема да има

Read more

Сателитски снимки открија што прави Русија на границата

Read more

Што е SWIFT и зошто може да биде оружјето од кое Русија најмногу се плаши?

Read more

Здравје

Има само една правилна поза за спиење ако сакате да сте здрави

Read more

Дали треба да причекаме со бустер дозата дозата додека не стигне вакцината против омикрон?

Read more

Осум намирници кои содржат повеќе калциум од кравјо млеко

Read more

Кои намирници природно ја разредуваат крвта?

Read more
 

Магазин

Има само една правилна поза за спиење ако сакате да сте здрави

Читај повеќе
 • play_arrow

Едно во 80.000: Објавена снимка со бебе што се роди во водена обвивка

Читај повеќе
 • play_arrow

Што се случува со телото кога ќе престанеме да јадеме?

Читај повеќе

Разбиваме митови за хороскопските знаци: Овенот не е агресивен, Ракот одлично се справува со емоциите

Читај повеќе

Дали треба да причекаме со бустер дозата дозата додека не стигне вакцината против омикрон?

Читај повеќе

Календар за прихрана: Каква храна да му давате на бебето по месеци?

Читај повеќе

Зошто мажите не се одлучуваат на брак, иако се заљубени?

Читај повеќе
 • play_arrow

Брзо темпо и без пауза: Вежби за затегнување на стомачните мускули

Читај повеќе

Го чува и имунитетот, и паричникот: Пилешка крем супа

Читај повеќе