Колку брзо би можеле да патуваме низ вселената?

Научниците откриваат десетици нови егзопланети секоја година. И сосема е можно дека наскоро ќе најдеме свет сличен на Земјата во кој ќе можеме да живееме.

Но, како би патувало човештвото до овие вонземски егзопланети на оддалеченост од илјади милијарди милји и каква технологија ќе ни треба?

Се чини скоро невозможно да се патува толку далеку низ универзумот. Но, неодамна научниците открија нешто во нашиот сопствен Сончев Систем што може да ни овозможи да патуваме побрзо отколку што се сметаше можно досега.

реклама

Наука

Нови изуми носат нови ветришта: Ќе можеме ли да ја одложиме смртта со помош на технологијата?

Read more

Дали животот на Земјата има вонземско потекло?

Read more

Снимки стари 30 години ја откриваат мистеријата на Венера

Read more

Зошто одеднаш има толку многу вируси?

Read more

Нови видеа

play_arrow

7 земји од кои се очекува да имаат поквалитетен фудбал

Read more
play_arrow

7 фудбалери на кои им паднаа акциите оваа сезона

Read more
play_arrow

Официјален трејлер за мини-серијата Transatlantic

Read more
play_arrow
Шест рецепти за љубители на лута и зачинета храна

Шест рецепти за љубители на лута и зачинета храна

Read more
play_arrow

Што ако човештвото престане да војува?

Read more
play_arrow

Фудбалерите на Баерн читаат пцовки, закани и навреди кои ги добиваат на интернет

Read more
play_arrow

Кои се најплатените фудбалери во секој клуб во Премиер лига?

Read more
play_arrow

Што треба да правите на секој тренинг за подобри резултати?

Read more
play_arrow

Официјален трејлер за The Night Agent

Read more
play_arrow

7 фудбалери кои буквално имаат убиено човек

Read more
play_arrow
Пилешко во сос од лук и мед

Рецепт на денот: Пилешко во сос од лук и мед

Read more
play_arrow

Прв трејлер за BEEF, новата серија на Netflix

Read more