Колку долго треба да трае тренингот ако можете да вежбате само за време на викендите?

А.С.
/ 02.03.2024 / 11:13

Имаме добри вести за викенд-воините. Новото истражување сугерира дека луѓето кои се потат за време на викендот имаат нивоа на телесни масти слични на оние кои одат во теретана во текот на неделата, доколку вежбаат вкупно најмалку 150 минути.

Студијата, објавена во списанието Obesity, ги разгледа стомачните масти и вкупната телесна маст. Кинеските научници го мереле нивото на телесните масти на 9.700 учесници на возраст од 20 до 59 години, како и индексот на телесна маса и обемот на половината на волонтерите.

Тие собраа податоци од 2011 до 2018 година, а потоа ги групираа учесниците како неактивни, активни за време на викендите и редовно активни. Воините од викендот и редовно активните учесници имале помалку масно ткиво во долниот дел на стомакот и во целото тело во споредба со неактивната група.

Врз основа на податоците, истражувачите сугерираат дека неделното национално препорачано вкупно количество физичка активност - што е 150 минути физичка активност со умерен интензитет или 75 минути аеробна активност со силен интензитет и два дена зајакнување на мускулите - може да се направи рамномерно во текот на недела или повеќе од еден до два дена, соодветно во деновите од викендот. Двата методи на вежбање се поврзани со намалување на телесните масти.

Ова е уште еден доказ дека не е важно кога вежбаме, туку само дека тоа го правиме секогаш кога имаме можност. Секоја активност има корисен ефект врз здравјето.

„Може да биде понеделник, среда и петок, не мора да биде сабота и недела. Но, ако немате време во текот на неделата, движете се за викенд“, изјави истражувачот Питер Т. Кацмарзик за Verywell.

реклама

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Фит

Промени во исхраната со кои ќе ослабете до лето

Read more

Најдоброто време од денот за вежбање: Го намалува ризикот од рана смрт за 61%

Read more

Зошто е поважно да одржувате кондиција, отколку да слабеете?

Read more

Колку јаглехидрати треба да консумирате дневно ако сакате да изгубите тежина?

Read more
 

Магазин

Едноставна промена на животниот стил може да го намали крвниот притисок

Читај повеќе

Зошто често се чувствувате уморни во текот на денот?

Читај повеќе

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Читај повеќе

Стјуардеса откри како ги „казнуваат“ патниците кои не сакаат да го отстапат седиштето на дете

Читај повеќе

Кое е најлошо време да се мерите на вага?

Читај повеќе
Четири типа на пријатели

Четири типа на пријатели кои сите ги имаме

Читај повеќе

Постојано критикување - штетна навика која може да ја уништи врската

Читај повеќе

10 најголеми митови за исхраната во кои треба да престанеме да веруваме

Читај повеќе

Кој ќе ги наследи милионите на модната легенда Роберто Кавали?

Читај повеќе