Колку калории се трошат за време на сексот?

Во зависност од позицијата, за време на сексот се активирани скоро сите мускули на телото така што воопшто не е чудно што со оваа активност се губат многу калории.

Според сексолозите, за половина час се трошат 150 калории, па дури и 350 калории во пострасна акција, што е еднакво на половина час трчање. Резултатите од ова истражување се објавени во PLOS ONE и покажуваат дека мажите согоруваат 100 калории во текот на просечен секс, а жените околу 69 калории, пишува Men's Health.

Истражувачите процениле дека мажите можат да согорат околу 4,2 калории по минута за време на сексот, додека жените 3,1.

Изгледа дека мажите се поактивни во текот на секс, па согоруваат повеќе калории. Но, мажите тежат повеќе од жените па затоа и трошат повеќе калории. 

Крајниот заклучок е колку подолго трае сексот, толку повеќе трошите калории.

Тагови
реклама

Голема летна временска прогноза: Балканот ќе гори како под сач!

Read more

Ново правило за користење на плажите во Грција менува сè, казни до 60.000 евра

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Read more

Љубов и секс

Зошто некои мажи не ги завршуваат долгите врски со брак?

Read more
Правило на 5 минути за решавање расправии

Како се решаваат расправии во врската со „правилото на 5 минути“?

Read more

Три работи што апсолутно ви се потребни ако сакате успешна врска

Read more

Дали кондомот влијае на времетраењето на односот?

Read more
 

Магазин

5 причини зошто треба да почнете да вежбате со јаже

Читај повеќе

Кое овошје помага во намалување на холестеролот?

Читај повеќе

Тест може да ја предвиди Паркинсоновата болест 7 години пред симптомите

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 15 највеличествени историски хотели

Читај повеќе

Што е најдобро да јадете за ужина за здрави црева?

Читај повеќе

Суплементи што помагаат во топење на салото на стомакот

Читај повеќе

Се појави нов сој на коронавирусот

Читај повеќе

Како правилно да ги отстраните пестицидите од овошјето и зеленчукот?

Читај повеќе

Хороскоп за лето 2024: Астро настани што ќе „удрат“ на врските и браковите

Читај повеќе