Конечно решена мистеријата за поларната светлина

Поларната светлина е природна појава на светлина на небото особено во поларните региони. Позната е и како поларна аурора. Група физичари од Универзитетот во Ајова тврдат дека ја решиле мистеријата за поларната светлина.

Студијаta Auroral Electron Acceleration, објавена во Nature Communications, покажа дека најсјајните аурори се произведени од електромагнетни бранови во текот на геомагнетни бури. Резултатите покажуваат дека Алфвеновите бранови ги забрзуваат електроните кон Земјата, предизвикувајќи производство на светлосни снопови од кои запира здивот.

„Мерењата открија дека електроните се изложени на резонантно забрзување на електричното поле на Алфвенови бранови, слично на сурфер којшто фаќа бран и постојано забрзува за да се движи заедно со бранот“, изјави Грег Ховс, вонреден професор на Одделението за физика и астрономија на Универзитетот во Ајова.

Теоријата дека електроните кои „сурфаат“ по електрично поле предизвикувајќи го феноменот на поларна светлина за првпат е претставен во 1946 година од рускиот физичар Лав Ландау, а неговата теорија сега е потврдена.

За да го докажат ова, научниците ја симулирале поларната светлина во лабораторија, во голем уред за плазма.

„Ги лансиравме Алфвеновите бранови низ машина, слично како да тресеме црево горе-долу и набљудувавме како бранот минува низ цревото“, вели Ховс.

Од НАСА сметаат дека оваа студија е потенцијално корисна за идните истражувања.

„Механизмот за забрзување електрони, верификуван со овој проект, делува и на други места во Сончевиот систем така што ќе најде голема примена во вселенската физика“, изјави Патрик Коен, научник од Одделението за хелиофизика на НАСА.

 

реклама

КАЈГАНА во Букурешт: Ечи македонската химна, навивачите подготвени да ги бодрат „рисовите“

Read more

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Read more

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Read more

Наука

Конечно решена мистеријата за поларната светлина

Read more

Google мапираше дел од човечкиот мозок до најситни детали

Read more

Дали научниците се на чекор до предвидување земјотреси?

Read more

Зошто нормална клетка станува канцерогена?

Read more
 

Гик

Предупредување: Корисниците на Word и Outlook мора веднаш да го ажурираат својот компјутер

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботско куче што можете да си го дозволите - што сѐ може да направи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Epic Games ја подарува акционата авантура Control вредна 30 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 нови видеоигри во јуни 2021

Читај повеќе
  • filter

Објавени фотографии од кинескиот ровер на Марс

Читај повеќе
  • filter

OnePlus го претстави смартфонот Nord CE, пристигнува во Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Sony претстави професионален дрон вреден 9.000 долари

Читај повеќе
  • filter

Археолози најдоа кокошкино јајце старо 1.000 години во септичка јама

Читај повеќе

Зошто треба да го избришете FB Messenger?

Читај повеќе