Коригиран бројот на заболени: Вкупно 76, од нив 52 се од Скопје

Во последните 24 часа се направени 885 тестирања, а по добивањето на резултатите од приватна лабораторија, вкупниот број на регистрирани случаи на COVID-19 денеска изнесува 76.

На прес-конференцијата во 15 часот, министерот за здравство Венко Филипче потврди 67 новозаразени, но нагласи дека се чекаат резултатите од приватна лабораторија.

По градови, новите случаи се од: Скопје 52, Куманово 2, Штип 1, Тетово 14,  Велес 2, Гостивар 2, Кочани 1, Пробиштип 1 и Кратово 1.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 26 оздравени пациенти и тоа во:

- Скопје 12

- Куманово 2

- Тетово 11

- Гостивар 1

Во ГОБ „8 септември“ почина пациентка од Струга (56г) примена во болницата на 21 мај како сомнителна на COVID-19, потврдена позитивна по прием во болница.

Досега во земјата се направени вкупно 31.187 тестирања на COVID-19. Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие 127 теста се во рамките на скринингот. Тестовите се направени во градинки во Скопје и геронтолошки установи и не се потврдени позитивни случаи на COVID-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 2.391, бројката на оздравени пациенти е 1.595, на починати е 141, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 655.

Министерството за здравство се извини поради доцнењето на денешната статистика со состојбата со коронавирусот, бидејќи до предмалку се чекале податоците од приватна лабораторија.

реклама

Не може да ги надмудрите луѓето родени во овие 3 хороскопски знаци

Read more

Казна затвор 19 години за Ангела Ѓорѓиевска за убиството на Пино

Read more

Се самоуби внукот на Елвис Присли, Бенџамин Кео

Read more

Почина актерката Кели Престон

Read more

Македонија

ДИК: 723 лица заболени од COVID-19 и во самоизолација го искористиле правото на глас

Read more

Се укинува забраната во ресторани и кафулиња да седат само двајца на иста маса

Read more

Усвоени здравствените протоколи за работа на плажите и базените

Read more

МЗ: Денеска 6 лица даруваа крвна плазма, досега се обезбедени 52 единици за третман на пациенти

Read more

Вести

ДИК: 723 лица заболени од COVID-19 и во самоизолација го искористиле правото на глас

Читај повеќе

Се укинува забраната во ресторани и кафулиња да седат само двајца на иста маса

Читај повеќе

Усвоени здравствените протоколи за работа на плажите и базените

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

МЗ: Денеска 6 лица даруваа крвна плазма, досега се обезбедени 52 единици за третман на пациенти

Читај повеќе

СЗО: Кризата со коронавирусот може да се продлабочи

Читај повеќе

До 15 часот гласале 340 лица со COVID-19 и во самоизолација

Читај повеќе

Двајца мигранти држеле во заложништво други 19 мигранти во Ваксинце

Читај повеќе

Косово воведе задолжителен тест за COVID-19 за граѓаните на Северна Македонија, БиХ и Црна Гора

Читај повеќе