ЛЕТНИ ТРАНСФЕРИ 2022

Крај на една ера: По 11 години Шмајхел си замина од Лестер, ќе брани за Ница

Филип Здравески
/ 04.08.2022 / 11:46

Данскиот репрезентативен голман после цели 11 години минати на голот на премиерлигашот Лестер одлучи да си заминe, а се пресели во францускиот лигаш Ница.

Како гром од ведrо небо одекна веста дека Каспер Шмајхел nе е повеќе голман на Лестер. Данецот, кој изминатава деценија се прослави како еден од најдобрите голмани во Премиер лигата, одлучи дека на свои 35 години е време да искуси нешто ново.

URL

Шмајхел дојде во Лестер летото 2011 година од редовите на Лидс Јунајтед. Тогаш Лестер беше во Чемпионшип, каде Шмајхел бранеше во наредните 3 сезони пред пласманот во Премиер лигата. Во сезоната 2015/2016 брилјираше на голот на „Лисиците“ кога на изненадување на сите Лестер ја освои титулата во Премиер лигата и се избори за настап во Лигата на шампионите.

Данската единица стана и капитен на Лестер, а следуваа уште две титули: ФА купот во 2021 и Комјунити шилд истата година. За Лестер одигра вкупно 479 натпревари во сите натпреварувања, со што се запиша во клупската историја како трет на вечната листа по број на настапи.

Лестер нема донесено нов голман, всушност, летово нема донесено ниту едно засилување. Од почит кон сето она што Каспер го има направено за клубот му беше дозволено да си замине на само 4 дена пред првиот натпревар од новата сезона во Премиер лигата (недела против Брентфорд). Лестер моментално има два голмана и тоа 29-годишниот Велшанец Дани Вард и 25-годишниот сонародник на Шмајхел, Даниел Иверсен. Вард му беше резерва на Шмајхел и собра само 3 настапи во Премиер лигата, додека Иверсен нема ниту еден во англиската елита.

URL

Шмајхел за Ница потпиша до јуни 2025 година, а францускиот клуб на Лестер ќе му плати отштета од само 1 милион евра. Ова е прв пат Шмајхел да го напушти Островот со оглед на тоа што таму е од 2002 година кога како 16-годишник дојде во Манчестер Сити. Играше на позајмици во Дарлингтон, Бури, Фалкирк, Кардиф, Ковентри, а потоа една сезона за Нотс Каунти пред да замине во Лидс. Роден е во Копенхаген и е син на славниот Петер Шмајхер, поранешниот голман на Манчестер Јунајтед и на данската репрезентација.

URL

За Данска има 84 натпревари и ќе брани на претстојниот Мундијал во Катар.

Најдобриот во редовите на Лестер, голгетерот Џејми Варди, на социјалните мрежи се поздрави од својот капитен чија лента се очекува токму тој да ја наследи: „Каспер, ми беше задоволство другар. Сѐ најдобро“.

URL
реклама

Грците бесни на бојата на новите кошаркари: Ова не е наша репрезентација

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Ален Исламовиќ не се вика Ален, си го сменил името за подобра кариера

Read more

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од февруари

Read more

Фудбал

Седлоски: Одиме на победа со два разлика

Read more

Мајката на Рабјо последна пречка за трансферот во Манчестер Јунајтед

Read more

Ефектот Мурињо: Рома на пријателска го наполни стадионот и приреди шоу

Read more

Роналдо додаде причини за заминување од Јунајтед

Read more
 

Спорт

Ѓоковиќ до Кирјос: Ќе освоиш Грен слем ако почнеш да тренираш капуера

Читај повеќе

Грците бесни на бојата на новите кошаркари: Ова не е наша репрезентација

Читај повеќе

Македонските кадетки го освоија 12. место на ракометниот Мундијал

Читај повеќе

Седлоски: Одиме на победа со два разлика

Читај повеќе

Мајката на Рабјо последна пречка за трансферот во Манчестер Јунајтед

Читај повеќе
  • play_arrow

Ефектот Мурињо: Рома на пријателска го наполни стадионот и приреди шоу

Читај повеќе

Роналдо додаде причини за заминување од Јунајтед

Читај повеќе
  • play_arrow

Холанд цензуриран поради вулгаризми: Не ми оди јазикот

Читај повеќе
  • play_arrow

Голот со „ножички“ на Меси ги одушеви и противничките навивачи

Читај повеќе