Крауч е инпресиониран: Тијаго може да игра и по влечки

Поранешниот голгетер на Ливерпул е импресиониран од Шпанецот кој уште на својот прв натпревар ги освоил неговите симпатии.

„Го гледав неговиот настап против Челси минатата недела и можам веднаш да ви кажам дека Тијаго ги има растурено сите уште на првиот тренинг бидејќи сите цело време гледаа како него да му дадат топката“, почнува Питер Крауч говорејќи за The Daily Mail.

„Тој е толку самоуверен со топката што личи како да може да игра дури и по влечки“, на смеа вели Крауч.

„Едноставно за некои засилувања веднаш сфаќате дека се ниво над останатите. Се сеќавам кога Џердан Шаќири постигна хет-трик на неговиот прв тренинг во Стоук играјќи мал фудбал. Останатите се погледнуваа меѓу себе велејќи 'Господе Боже'“.

Питер Крауч играше за Ливерпул од 2005 до 2008 година, а од 2011 до 2019 и за Стоук.

Тијаго Алкантара летниов преоден рок го засили Ливерпул доаѓајќи од Баерн каде играше од 2013 кога се пресели од Барселона.

„Можев да видам сличности помеѓу Тијаго и Шаби Алонсо. Тоа беше во начинот на кој ја примаше топката и како мазно подаваше. Шаби беше прекрасен фудбалер и тој ми падна на памет кога го гледав Тијаго на 'Стемфорд Бриџ'. Знам дека направи пенал, но дали ги видовте тие додавање без да гледа? Имаше толку многу за восхитување во тие 45 минути, едноставно, тој ќе биде важна алка сезонава“, заврши поранешниот голгетер.

реклама

Зошто коронавирусот е толку опасен за човечкиот организам?

Read more

Храна која е богата со витамин Д

Read more

До СЗО стигна пријава за забрзана регистрација на вакцината Спутник V

Read more

Подемот и падот на Ден Билзеријан – Кралот на Instagram

Read more

Фудбал

Претседателот на ФИФА позитивен на COVID-19

Read more

Мурињо: Во Тотенхем нема место за примадони

Read more

МекТоминеј: Нема поента да го победиш ПСЖ ако одиграш лошо против Лајпциг

Read more

Извлечени четвртфиналните двојки во домашниот фудбалски куп

Read more

Спорт

Пелистер тесно поразен во првото коло на Европската лига

Читај повеќе

Претседателот на ФИФА позитивен на COVID-19

Читај повеќе

Официјално: Одложен натпреварот со ПСЖ поради двајца позитивни во Вардар

Читај повеќе

Мурињо: Во Тотенхем нема место за примадони

Читај повеќе

Ракометарите на Вардар не отпатуваа за Париз

Читај повеќе

МекТоминеј: Нема поента да го победиш ПСЖ ако одиграш лошо против Лајпциг

Читај повеќе

Извлечени четвртфиналните двојки во домашниот фудбалски куп

Читај повеќе
  • play_arrow

Рамос е најдобриот дефанзивец во историјата, според France Football

Читај повеќе
  • play_arrow

Модриќ не е загрижен за својата иднина во Мадрид

Читај повеќе