Купувањето дом станува луксуз за Британците - живеат со родителите или под кирија

Повеќето луѓе кои бараат да купат куќа или стан во Обединетото Кралство мислат дека сопственоста на имотот е резервирана за елитата. Како резултат на тоа, младите Британци одлучуваат да живеат со своите родители или да изнајмат стан кога не можат да си дозволат да купат свој.

Новиот извештај на Yorkshire Building Society (YBS) открива дека повеќе од 70% од луѓето кои сакаат да го купат својот прв имот веруваат дека многу малку Британци всушност поседуваат сопствен дом.

Банката на Англија ги одржува каматните стапки на историски највисоко ниво од 5,25%, а хипотеките се недостапни за многумина.

Пазарот за недвижнини во Обединетото Кралство забележа значително забавување во последниве месеци. Земјата се бори со зголемената инфлација, поради што финансиските средства со кои располагаат домаќинствата се сериозно ограничени.

Сè уште има многу кои и покрај тешкотиите не се откажале и се трудат сами да си купат дом, но мораат да се приспособат на многу начини, се вели во извештајот на YBS.

Скоро четири од пет (78%) купувачи што прв пат купуваат дом и речиси исто толку од оние што даваат под хипотека (73%) укажуваат на тоа дека сопственоста на дом станува елитна привилегија поради фактори како што се промената на приходите и зголемувањето на цените на куќите.

Извештајот покажа и дека просечната возраст на оние што го купуваат својот прв имот е 35 години.

Речиси сите анкетирани што за прв пат купиле недвижнина (94%) штеделе за депозит, за што во просек биле потребни 4 и пол години.

реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more

Бизнис

Цените на нафтата под 85 долари

Read more

Внимателно се тргува на Волстрит, никој не сака да ризикува

Read more

Паднаа цените на нафтата

Read more

Растат цените на нафтата

Read more
 

Вести

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Читај повеќе
  • play_arrow

Трамп направи клучен потег и избегна сигурна смрт

Читај повеќе

Девојка нападната од поранешниот дечко на работното место во Карпош

Читај повеќе

Скопјанец ја нападнал малолетната ќерка и психички ја малтретирал

Читај повеќе

Србинка со повреди забележана покрај автопатот кај Демир Капија, сопругот ја исфрлил од возилото

Читај повеќе

Да запрат прес-конференциите на отворено среде топлотниот бран, порача Синдикатот на новинарите

Читај повеќе

Aпасиев како нов претседател на Собраниската Анкетна комисија најави соработка со експертите и невладиниот сектор

Читај повеќе

Русите до Американците по нападот врз Трамп: Ова станува традиција

Читај повеќе

Екстремно десничарската Vox излезе од власта во пет клучни шпански региони

Читај повеќе