La Voiture Noir е најскапиот автомобил во светот

На Саемот во Женева Bugatti  го претстави најскапиот автомобил на сите времиња. Станува збор за хиперавтомобил кој по цената веројатно го надминува и најскапиот личен автомобил во светот.

Станува збор за La Voiture Noir кој може да се преведе како Црн автомобил и доаѓа со основна цена од 12.5 милиони долари. Во основата е сличен на Chiron што значи дека станува збор за 8-литарски 16-цилиндрен мотор со четири турбополначи кои создаваат солидни 1.500 коњски сили. Не е познато дали може да се движи побрзо од Chiron, кој е лимитиран на 420 километри на час, но најверојатно не е побавен од него.

Станува збор за уникатен автомобил што значи дека може да го купи само еден човелк. Изграден е во чест на легендарниот Type 57 Atlantic од 1936 година и по дизајнот  малку потсетува на него. Bugatti потврди дека автомобилот е веќе продаден за 16.5 милиони долари. Идентитетот на купувачот не е соопштен, но станува збор за голем обожавател на Bugatti.

реклама

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Read more

Филипче: Не е точно дека сите хронично болни се враќаат на работа

Read more

Ако епидемиолошката слика е стабилна, во ноември ќе се дозволи физичко присуство во училиштата

Read more

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Read more

Авто новости

Mercedes има одговор на Tesla електричниот камион

Read more

Колку чинат моделите од новата Mercedes С класа?

Read more

КОВИД кризата ги покажа забите: Нов пад на продажбата на автомобили

Read more

Тјунираниот Porsche Cayenne сега развива 690 КС

Read more

Автомобили

  • play_arrow

Mercedes има одговор на Tesla електричниот камион

Читај повеќе
  • filter

Колку чинат моделите од новата Mercedes С класа?

Читај повеќе

КОВИД кризата ги покажа забите: Нов пад на продажбата на автомобили

Читај повеќе

Kia ќе претстави 7 нови електрични модели до 2027 година

Читај повеќе
  • filter

Тјунираниот Porsche Cayenne сега развива 690 КС

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ова е новото Ferrari Portofino M со поголема моќност

Читај повеќе
  • filter

Nissan го откри изгледот на долгоочекуваниот наследник на моделот 370Z

Читај повеќе
  • filter

Ова е новиот Audi A3 G-Tron

Читај повеќе
  • play_arrow

Кршење Lamborghini во првиот трејлер за новите авантури во Top Gear

Читај повеќе