Еден и единствен

Леброн единствениот во историјата со трипл-дабл против сите екипи во НБА

Еден ден, кога ќе одлучи да се пензионира, Леброн Џејмс ќе остане запаметен како еден од најдобрите, ако не и најдобриот кошаркар во историјата.

Листата на тоа што досега го има остварено Леброн во кариерата е навистина импресивно, а ноќеска на неа додаде уште едно остварување кое никој пред него не го направил.

Во победата на Лејкерси над Оклахома Сити (112:107), Леброн забележа 25 поени, 11 скокови и 10 асистенции. Со тој учинок стана првиот играч во историјата на НБА лигата кој успеал да оствари трипл-дабл учинок против сите 30 екипи во НБА лигата.

Зад него се Расел Вестбрук, кој оствари трипл-дабл против 29 екипи, па Џејсон Кид (28).

Кога станува збор за вкупниот број на трипл-дабл учинок, Џејмс се наоѓа на петтото место во историјата со 86, а пред него се Оскар Робертсон (181), Расел Вестбрук (141), Меџик Џонсон (138) и Џејсон Кид (107).

реклама

Швајцарија не знае што да прави со вишокот респиратори и маски

Read more

Колку често треба да го дезинфицирате мобилниот телефон?

Read more

Белградските болници преполни, Србите не веруваат во официјалните бројки за COVID-19

Read more

Каква е состојбата со COVID-19 на Балканот?

Read more

Кошарка

Лејкерс и Никс се опции за Лилард

Read more

Јанис: Мораме да се подготвиме ментално, ова е најтешката сезона досега

Read more

Новата сезона во АБА ќе почне на 19 септември

Read more

НБА се враќа со дербито Лејкерс - Клиперс

Read more

Спорт

АТП со важна промена во системот за рангирање

Читај повеќе

Кој ќе го купи Милинковиќ-Савиќ на попуст?

Читај повеќе

13 фудбалери имаат коронавирус, откажани бараж натпреварите за Втора МФЛ – Запад

Читај повеќе

Алегри пред две години го одбил Реал Мадрид

Читај повеќе
  • play_arrow

Сетјен за пеналот на Реал: Сѐ помалку го разбирам ВАР

Читај повеќе

Хамилтон не барал од пилотите да клекнат

Читај повеќе
  • play_arrow

На 4 кола до крајот Зенит ја одбрани титулата

Читај повеќе
  • play_arrow

Пандев со 93. гол во Серија А, Наполи ја доби Рома

Читај повеќе
  • play_arrow

Барса им се врати на победите, рекорди за Меси и Фати

Читај повеќе