Легендарниот кошаркар Миленко Савовиќ почина од коронавирус

Легендарниот српски кошаркар и репрезентативец на поранешна Југославија, Миленко Савовиќ, почина денеска од коронавирус, на 61-годишна возраст, соопшти неговиот поранешен клуб Партизан.

Савовиќ пред еден месец беше хоспитализиран поради компликации од COVID-19.

Омилен меѓу навивачите на белградски Партизан под прекарот „Свети Сава“, Савовиќ со голем успех го носеше „црно – белиот“ дрес од 1977 до 1989 година. Со екипата на Партизан освои три шампионски титули во поранешна Југославија и исто толку трофеи во Купот „Радивоје Кораќ“, пред да замине во шпанската екипа Гранада, а кариерата ја заврши во 1991 година во Војводина.

Савовиќ ја извршува должноста спортски директор на Партизан во сезоната 1991/92 кога белградскиот кошаркарски клуб стана европски првак.

Беше и репрезентативец на поранешна СФРЈ, настапувајќи на Европското првенство во 1983 година во Франција. 

реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Кошарка

Гери Трент Џуниор испиша историја во НБА

Read more

Тејтум стана најмладиот играч на Бостон кој постигнал над 50 поени на еден натпревар

Read more

Дончиќ се разбуди и го среди Милвоки

Read more

Јокиќ повторно брилијантен, Дончиќ не се прослави

Read more
 

Спорт

Истрага за местење натпревари во српското фудбалско првенство

Читај повеќе

Гери Трент Џуниор испиша историја во НБА

Читај повеќе
  • play_arrow

Реал ја победи Барселона и се искачи на врвот во Ла Лига

Читај повеќе

Алиоски асистент во триумфот на Лидс на гостувањето кај Сити

Читај повеќе

Рамос го пропушта вечерашното Ел Класико

Читај повеќе

Куман за дербито со Реал: Потребен ни е најдобриот Меси и најдобрата Барса

Читај повеќе

Тејтум стана најмладиот играч на Бостон кој постигнал над 50 поени на еден натпревар

Читај повеќе
  • play_arrow

Леваци vs. деснаци во фудбалот: Кои се подобри?

Читај повеќе

Падна одлука: ЕУРО ќе се игра пред навивачи

Читај повеќе