НБА 2023/2024

Лејкерс играле 56 секунди подолго - НБА мораше да признае грешка

Неверојатна сцена се случи на натпреварот помеѓу екипите на Лос Анџелес Лејкерс и Мемфис Гризлис, многу важна за конечниот пласман пред плеј-ин турнирот.

Натпреварот од претпоследното коло во лигашкиот дел од НБА сезоната што го одиграа Лос Анџелес Лејкерс и Мемфис Гризлис (123:120) го одбележа голем скандал кој беше забележан дури по крајот на натпреварот. Најдобрата светска кошаркарска лига мораше да ја признае грешката - мечот траеше 56 секунди подолго отколку што треба!

Проблемот настана доцна во третата четвртина, кога истече еден од нападите на Мемфис. На часовникот тогаш стоеше дека има 1:14 до крајот на четвртината, но времето мистериозно се врати на 2:20 и никој во салата не обрна внимание на тоа. Играчите на двата тима продолжија да со борбата, и практично меѓу 2:20 и 1:14 до крајот на третата четвртина двапати играа на овој натпревар. НБА потврди дека третата четвртина траела 13:06.

Ова е еден од најчудните пропусти кои сме ги виделе во НБА во последните години, а многумина го сметаат целиот крај на сезоната нерегуларен поради овој детаљ. Работата да биде уште полоша, на 56 секунди до крајот на четвртата четвртина, Мемфис имаше еден поен предност, кој Лејкерс успеаја да го претворат во своја победа.

Погледнете ја спорната ситуација:

URL

За Мемфис овој натпревар немаше резултатско значење бидејќи секако се имаа простено од плеј-инот рано во сезоната, но беше исклучително важен за Леброн Џејмс и неговиот тим. Лејкерс на самиот крај од сезоната се борат за најдобрата можна позиција пред плеј-инот - моментално се на осмата позиција на Западот, со една победа повеќе од Голден Стејт Вориорс и Сакраменто Кингс.

Вака изгледа табелата на Западот:

реклама

Вучиќ: Вечерва ставив крај на кариерата

Read more

Како правилно се чисти чергичето пред врата?

Read more

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Земјотрес рано утринава ја погоди Грција

Read more

Кошарка

Познати трите најдобри НБА петорки - само еден Американец во првата

Read more

Јокиќ ќе игра за Србија на Олимпијадата

Read more

Забава каква што можевме само да посакаме: Бостон славеше со чудесна тројка и продолженија

Read more

Ѓоковиќ контра Јокиќ: Да ја претставуваш својата земја на Олимпијада е чест и привилегија

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Легендарниот Гути ѝ се отвори на Дилета Леота

Читај повеќе

Јувентус има нов тренер, двојно поевтин од Алегри

Читај повеќе

Спалети го објави списокот на Италија за ЕУРО

Читај повеќе

Швајцарија ја доби вајл-картата за ракометниот Мундијал 2025

Читај повеќе
  • filter

Возачи што најдолго чекаа на својата прва победа во Ф1

Читај повеќе

25 фудбалери повикани во младата репрезентација за јунските контролки

Читај повеќе
  • play_arrow

Клоп го разнежни подарок од навивач на Ливерпул, ќе го чува на посебно место

Читај повеќе

Протекоа пораки во кои Чеферин го навредува Перес: Тој е идиот и расист

Читај повеќе

Семејството Шумахер доби оштета за лажното интервју

Читај повеќе