Леклер го освои виртуелното Гран при на Кина

Ф1
/ 20.04.2020 / 09:43

Пилотот на Ферари, Шарл Леклер, победи на виртуелното Гран при на Кина, што се одржа во неделата вечерта. 22-годишниот пилот од Монако оствари втора последователна победа, откако пред две недели ја освои виртуелната трка за Големата награда на Виетнам.

Втор во виртуелниот натпревар беше пилотот на Ред Бул, Александер Албон, кој беше 2,5 секунди зад Леклер.

Трет зврши професионалниот гејмер Гуану Чоу. Кинезот, кој победи на првата виртуелна трка во март, избра автомобил Рено.

Вкупно над 60.000 гледачи го гледаа настанот во живо на платформата Twitch. Во неа учествуваа вкупно 18 пилоти, од кои шестмина професионалци.

Меѓу другите најпопуларни имиња беа оние на голманот на Реал Мадрид, Тибо Куртоа, кој заврши на 15-то место со Ред Бул и напаѓачот на Лацио, Чиро Имобиле, кој заврши на 17-то место со Алфа Таури.

реклама

Чулев: Порастот на заболени е директна последица на фактот дека власта тераше дневен ПР

Read more

Пендаровски: Ќе донесам одлука за нова 14-дневна вонредна состојба

Read more

Минеаполис: Уапсен полицаецот виновен за смртта на Џорџ Флојд

Read more

Wizz Air ќе лета од Скопје за Салцбург од 3 јули

Read more

Ф1

Ништо и од Големата награда на Холандија

Read more

23 мај 1972, роден е Ф1 возачот Рубенс Барикело

Read more

Германците подготвени да го организираат Гран-прито наместо Силверстоун

Read more

Хамилтон: Подобро трки без публика, отколку да нема воопшто

Read more

Спорт

ПСЖ и Интер се договорија за Икарди

Читај повеќе

Гогов: Ништо нема да нѐ запре, Брегалница ќе биде уште посилна

Читај повеќе

„Романтичарите“ негативни на COVID-19, фудбалот се враќа во Дебар Маало

Читај повеќе
  • play_arrow

Холанд нема да игра против Падерборн поради повреда

Читај повеќе

Реал Мадрид стана најскапиот клуб во Европа

Читај повеќе

Лигата на шампиони можно е да се доигра во Германија или во Турција

Читај повеќе

Падна одлука: Серија А почнува на 20 јуни

Читај повеќе

Гаспар: Ако Реал беше лидер, првенството ќе завршеше пред предвиденото

Читај повеќе

Влезот на Коби Брајант во Куќата на славните одложен за 2021

Читај повеќе